Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Za kilkanaście tysięcy dolarów przemycali migrantów przez zieloną granicę

Fot. W-MOSG

Kolejne dwie osoby oskarżone o przerzut nielegalnych migrantów. Sprawa dotyczy granicy polsko-białoruskiej, ale w śledztwie uczestniczyli funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Gołdapi doprowadzili do zatrzymania dwóch osób, które uczestniczyły w przerzucie nielegalnych migrantów z Syrii i Iraku. To mieszkańcy zachodniej Polski. Działali w liczącej 9 osób grupie. Organizowali przerzut migrantów od ich kraju pochodzenia aż do Niemiec. Wykorzystywali przy tym zagraniczne kontakty.

Z wykorzystaniem zagranicznych biur podróży, obywatele Iraku i Syrii przyjeżdżali do Mińska, a następnie nielegalnie przekraczali zieloną granicę polsko-białoruską i potem busami byli transportowani do Niemiec

– mówi prokurator Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Krajowej, której wielkopolski oddział zamiejscowy nadzoruje śledztwo w tej sprawie.

00:00 / 00:00

Za przerzut obcokrajowcy musieli zapłacić.

Za zorganizowanie przerzutu przestępcy brali od 10 do 13 tysięcy dolarów

– mówi major Straży Granicznej Mirosława Aleksandrowicz z warmińsko-mazurskiego oddziału straży.

00:00 / 00:00

Już na terenie Polski przestępcy wynajmowali samochody dostawcze oraz zatrudniali kurierów, którzy wieźli obcokrajowców do Niemiec. Kurier za kurs z Podlasia do granicy niemieckiej otrzymywał 2 tysiące złotych.

Szajka, którą rozbito przy udziale funkcjonariuszy z Warmii i Mazur, działała pod koniec ubiegłego roku. Liczyła 9 osób, 5 z nich już skazano, 4 kolejne objęto aktami oskarżenia. Grupa skutecznie przerzuciła do Niemiec około 60 osób. Natomiast działania Straży Granicznej – w tym funkcjonariuszy z Gołdapi – udaremniły przerzut kolejnych 28 migrantów.

Fot. W-MOSG

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/AN

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gang, pieniądze, granica, straż graniczna, Niemiec, Białoruś, grupa, imigranci, zielona granica, kurierzy
Jest akt oskarżenia wobec burmistrza Pisza. Problemy ma także jego zastępca

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Andrzejowi S., pełniącemu funkcję burmistrza Pisza. Zarzucono mu niedopełnienie obowiązków służbowych w związku z realizacją miejskiej inwestycji. Chodzi o...

Zamknij
RadioOlsztynTV