Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krzysztof Marek Nowacki: Sądzę, że nauczyciele nie przerwą pracy w okresie egzaminów

Krzysztof Marek Nowacki. Fot. A. Dybcio

Związek Nauczycielstwa Polskiego będą strajkować od 8 kwietnia. Domagają się 1000 złotych podwyżki. Planowany strajk komentował w Porannych pytaniach warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki.

Postulat podjęcia działań strajkowych w okresie egzaminu po gimnazjum i egzaminu kończącego ósmą klasę, jest w kwestiach aksjologicznych wątpliwy. Sądzę, że do przerwania pracy nie dojdzie

– powiedział  kurator.

Termin strajku może zbiec się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny; a 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty. 6 maja mają zaś rozpocząć się matury. O tym, w których szkołach odbędą się strajki dowiemy się 25 marca. Wtedy zakończy się bowiem wewnętrzne referendum Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Krzysztof Marek Nowacki podkreślał również, że – owszem – podwyżki są nauczycielom potrzebne, ale postulat ZNP jest przeszacowany:

To oznacza, że jeżeli stażysta dostanie podwyżkę o tysiąc złotych, wtedy nauczyciel dyplomowany musi otrzymać 184% tego, co uzyskał stażysta. W tej sytuacji byłaby to kwota prawie dwóch tysięcy złotych. Jeśli jeszcze do tego dodamy dodatki funkcyjne, które są pochodną kwoty bazowej, to ten postulat oznacza wzrost do 2,5 tysiąca złotych.

Przedwczoraj Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział, że ewentualny strajk w oświacie miałby się rozpocząć 8 kwietnia i potrwać do odwołania. ZNP rozważa przeprowadzenie strajku nauczycieli podczas kwietniowych egzaminów. 10 kwietnia rozpocząć się ma egzamin gimnazjalny, a 15 kwietnia egzamin ósmoklasisty. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska zapewniła, że egzaminy się odbędą.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Krzysztofem Markiem Nowackim

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w egzaminy, strajk, podwyżka, nauczyciele, zwiążek Nauczycielstwa Polskiego
Strajk pracowników Sądu Rejonowego w Olsztynie. Jakich podwyżek domagają się urzędnicy?

Pracownicy Sądu Rejonowego w Olsztynie domagają się podwyżek. Przez 15 minut protestowali przed gmachem przy ulicy Dąbrowszczaków. Ministerstwo Sprawiedliwości i członkowie Krajowej Rady Sądownictwa przypominają z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV