Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uprawa owoców jest nieopłacalna: „za kilogram jabłek płacono nam 9 groszy”. W Ornecie spotkali się sadownicy i plantatorzy

Zdaniem ekspertów plantatorzy i sadownicy powinni postawić na innowacje i zróżnicowaną produkcję.

W Ornecie ponad stu rolników z Warmii i Mazur uczestniczyło w konferencji zorganizowanej przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. Sytuacja jest bardzo trudna – przekonuje Barbara Barańska z Wysokiej w powiecie elbląskim, ceny niskie.

Ostatnie dwa sezony były bardzo trudne. Były niskie ceny. Jabłka sprzedawaliśmy za absurdalną cenę 9 groszy za kilogram.

00:00 / 00:00

Mechanizacja produkcji spowodowała wzrost plonów i nadpodaż owoców na rynkach. Czas na zmiany – dodaje dr inż. Dariusz Paszko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i poleca uprawę rzadkich odmian oraz stawianie na innowacje.

Nikt nie mówi, że przez całe życie trzeba uprawiać truskawkę, malinę i porzeczkę. Wchodzą nowe gatunki. Mówi się o odpornym na przymrozki dereniu po 20 złotych za kilogram. Zabijali się za nim w ubiegłym roku. Trzeba szukać, dywersyfikować ryzyko i uczyć się wyjść z tej mentalności, że będę robił to co robił mój dziadek i mój ojciec.

00:00 / 00:00

W minionym sezonie rząd uruchomił skup interwencyjny jabłek. Plantatorzy owoców miękkich także chcieliby korzystać z podobnej pomocy. Uważają, że ceny są zaniżane przez przetwórców.

Fot. M.Kwiatkowska

Autor: M.Kwiatkowska
Redkacja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, Orneta, sądownictwo, plantacja, ODR, spotkanie, uprawa, jabłka, Ośrodek Doradztwa Rolniczego, opłacalność, sadownik
Uzasadnienie wyroku ws. Czesława Małkowskiego możemy poznać dopiero w maju

Prezes olsztyńskiego Sądu Rejonowego zgodził się na przedłużenie czasu potrzebnego sędziemu do napisania uzasadnienia wyroku ws. uniewinnienia byłego prezydenta Olsztyna od zarzutów zgwałcenia ciężarnej urzędniczki. Sędzia...

Zamknij
RadioOlsztynTV