Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nadmierne zadłużenie Pasymia groźne dla finansów gminy

Burmistrz Pasymia Bernard Mius. Fot. Dorota Grzymska

Regionalna Izba Obrachunkowa wezwała samorząd Pasymia do opracowania programu naprawczego, który uzdrowi stan gminnych finansów.

To jedyna gmina na Warmii i Mazurach, która nie mogła uchwalić tegorocznego budżetu z powodu przekroczenia wskaźników zadłużenia.

Prezes olsztyńskiej RIO Iwona Bendorf-Bundorf powiedziała PAP, że władze gminy Pasym otrzymały 45 dni na opracowanie programu naprawczego i przedstawienie go do akceptacji. Przypomniała, że taką procedurę postępowania wprowadziła obowiązująca od początku roku nowelizacja ustawy o finansach publicznych.

Na realizację programu naprawczego samorząd Pasymia będzie miał 3 lata. W tym czasie nie może podejmować nowych inwestycji finansowanych z kredytów czy pożyczek, ponosić wydatków na promocję ani tworzyć funduszy sołeckich. Powinien ograniczyć realizację zadań innych niż obligatoryjne. Zamrożone będą wynagrodzenia władz gminy i diety radnych. Gdyby samorząd nie przygotował programu naprawczego, to budżet gminy opracuje i uchwali RIO, co oznacza jeszcze większe obostrzenia wydatków.

W ocenie burmistrza Pasymia Bernarda Miusa, miastu nie grozi utrata płynności finansowej. Gmina ma 8 milionów 800 tysięcy złotych zadłużenia przy dochodach i wydatkach na poziomie około 15-16 milionów złotych. Jak podkreślił, zadłużenie rosło, bo gmina zaciągała zobowiązania, żeby mieć środki na tzw. wkład własny do inwestycji unijnych. Burmistrz zapewnił, że w wyznaczonym terminie przedstawi radnym do akceptacji i prześle do RIO program naprawczy. (PAP/wch/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pasym, RIO, Regionalna Izba Obrachunkowa, Bernard Mius, Iwona Bendorf-Bundorf
Pasym chce wstąpić do sieci Citaslow

Pasym stara się o przyjęcie do Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow, zrzeszającego miasteczka o "dobrej jakości życia". Teraz gmina musi dokonać samooceny i poddać się weryfikacji ze strony...

Zamknij
RadioOlsztynTV