Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -4 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Minister kultury chce przenieść olsztyńskie „szubienice” bez zgody prezydenta

Fot. A. Piedziewicz

Ministerstwo Kultury sprawdzi  jakie są możliwości usunięcia pomnika zwanego potocznie „szubienicami” z centrum Olsztyna bez zgody władz miasta. To reakcja resortu na działania prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z rozczarowaniem przyjęło odmowę usunięcia tzw. „szubienic”, czyli kolejny akt trwającego od ponad 2 miesięcy żenującego spektaklu granego przez prezydenta Olsztyna, który na łamach mediów toczy sam z sobą zawstydzający spór o Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej (obecnie Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej)

– czytamy na stronie ministerstwa.

Jak podkreślono, w obecnej sytuacji ministerstwo przeanalizuje możliwości usunięcia pomnika z centrum miasta bez zgody jego władz. Po blisko 2 miesiącach prezydent Olsztyna zdecydował, że pomnik pozostanie na swoim miejscu, zostanie jedynie opatrzony tablicą informacyjną.

Jak napisano na stronie internetowej resortu kultury

Decyzja ta pozostaje co prawda w jaskrawym konflikcie z pismem Pana Prezydenta do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o skreślenie pomnika z rejestru zabytków, wpisuje się jednak w konsekwentnie realizowaną przez niego politykę grania na zwłokę i zachowania status quo.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreśliło, że mimo wskazania najkrótszego, najprostszego, najbardziej efektywnego i najmniej obciążającego miejski budżet, bo finansowanego w całości przez MKiDN, sposobu usunięcia pomnika, prezydent Olsztyna nigdy nie złożył wniosku do wojewódzkiego konserwatora zabytków w sprawie przeniesienia monumentu.

Rosyjska agresja na Ukrainę, która przypomniała o tym, że ów pomnik wciąż tkwi w centrum Olsztyna, stanowiąc jawny dowód jego indolencji, okazała się dla prezydenta Olsztyna zbyt miałkim argumentem, aby podjąć zdecydowane działanie i zamknąć temat pomnika raz na zawsze.

W komunikacie czytamy, że

panu prezydentowi, podobnie jak jego środowisku politycznemu, zabrakło odwagi, aby podjąć tak prostą, choć ważną w wymiarze symbolicznym decyzję, za którą odpowiedzialnością próbował obarczyć a to ministra kultury, a to konserwatora zabytków, wreszcie – samych mieszkańców.

Wobec powyższego MKiDN przeprowadzi analizę możliwości wystąpienia z urzędu przez resort lub powołane do tego organy o przeniesienie pomnika, którego dzisiejsza funkcja jest co najmniej wątpliwa, a władze miasta nie są w stanie zapewnić jego należytej ochrony, gdyż obiektowi grozi zawalenie, zagraża zdrowiu i życiu ludzi, jest też dewastowany i pokrywany często niecenzuralnymi napisami.

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za MKiDN

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, prezydent, pomnik, szubienice, przeniesienie, pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej
Otwarto nowe molo nad jeziorem Ukiel w Olsztynie

W Olsztynie zakończyła się warta około 3 milionów 760 tysięcy złotych budowa nowego pomostu na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel. Wkrótce będą mogli z niego korzystać mieszkańcy...

Zamknij
RadioOlsztynTV