Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Otwarto nowe molo nad jeziorem Ukiel w Olsztynie

Nowe molo w centrum Ukiel. Fot. Urząd Miasta Olsztyn

W Olsztynie zakończyła się warta około 3 milionów 760 tysięcy złotych budowa nowego pomostu na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel. Wkrótce będą mogli z niego korzystać mieszkańcy stolicy Warmii i Mazur oraz turyści.

Nowe molo zastąpiło 25-letni obiekt, który został rozebrany. Podczas prac odnowiona została część stalowych pali, które były wsparciem dawnej konstrukcji. Wysłużone, drewniane pale zostały zastąpione 36 sztukami nowych. Poza tym wymieniony został pokład pomostu na trwałą, dębową i modrzewiową konstrukcję.

By umożliwić zdalną obserwację przyrody obiekt zyska nowe elementy. Zamontowane zostały lunety i lornetki, by można było oglądać przyrodę i gatunki cenne przyrodniczo wokół jezior Ukiel i Zgniłek. Ma to zmniejszyć oddziaływanie człowieka na tereny bytowania cennych gatunków.

Poza tym ma powstać mobilna aplikacja z materiałami dydaktycznymi i wirtualną ścieżką, która prowadzić będzie wyznaczoną trasą w południowej części korytarza ekologicznego Las Miejski – jezioro Ukiel.

Na terenie wokół jeziora Ukiel będą łącznie cztery stanowiska z lunetami i lornetkami: na molo, na tarasie nad wypożyczalnią sprzętu pływającego oraz w obiektach przy ul. Sielskiej i Olimpijskiej. Urządzenia powinny działać od następnego tygodnia. Przez 5 lat będzie można korzystać z nich bezpłatnie.

Nowe molo w centrum Ukiel. Fot. Urząd Miasta Olsztyn

Nowe molo w centrum Ukiel. Fot. Urząd Miasta Olsztyn

Nowe molo w centrum Ukiel. Fot. Urząd Miasta Olsztyn

Autor: J. Golon za PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, remont, Ukiel, pomost, plaża miejska, CRS Ukiel
Bezpłatne przejazdy dla uchodźców tylko z Olsztyńską Kartą Miejską

Od 1 czerwca zmianie ulegną zasady korzystania z olsztyńskiego transportu miejskiego przez obywateli Ukrainy. Aby skorzystać z darmowych przejazdów konieczne będzie posiadanie Olsztyńskiej Karty Miejskiej. Gmina...

Zamknij
RadioOlsztynTV