Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kto wie, że Elbląg przez pięć wieków bił własne monety?

Przypadający 20 lutego Dzień Mincerza jest okazją do przypomnienia, że kiedyś Elbląg, podobnie jak Toruń i Gdańsk był jednym z nielicznych miast polskich, w których bito własne monety.

Elbląskie monety zachowały się w muzeach i prywatnych kolekcjach. Nie ma ich wiele, dlatego wartość tych okazów bywa bardzo wysoka. Elbląskie muzeum posiada własny zbiór takich monet, ale będzie je można obejrzeć dopiero za 2 lata, po modernizacji gmachu gimnazjum.

W Elblągu wszystko zaczęło się na początku XIII wieku, kiedy to Krzyżacy zaczęli wybijać monety w jednej z pierwszych mennic zakonnych. Jak mówi historyk i numizmatyk Małgorzata Gizińska, elbląskie pieniądze były różnej wartości i nosiły różne nazwy. Były brakteaty, szelągi, denary. Zależało to między innymi od kruszcu z jakiego zostały wykonane – złota i srebra.

Elbląg bił monety za krzyżaków, polskich królów i okupacji szwedzkiej. Mennica działała prawie pięć wieków do pierwszego rozbioru Polski.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Panorama Elbląga z wieży Katedry Św. Mikołaja. Fot. M. Stankiewicz

 

(mstan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, pieniądze, monety, moneta, denary, mennica, brakteaty, szelągi
Stalin ogłosił zdobycie Elbląga 2 dni przed wkroczeniem Armii Czerwonej

Oficjalnie 10 lutego Elbląg obchodzi kolejne rocznice zdobycia w 1945 roku miasta przez Armię Czerwoną. Ale wnikliwi badacze wojennej i powojennej historii przypominają, że tak naprawdę...

Zamknij
RadioOlsztynTV