Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Stalin ogłosił zdobycie Elbląga 2 dni przed wkroczeniem Armii Czerwonej

Elbląg 1945

Oficjalnie 10 lutego Elbląg obchodzi kolejne rocznice zdobycia w 1945 roku miasta przez Armię Czerwoną. Ale wnikliwi badacze wojennej i powojennej historii przypominają, że tak naprawdę to poddanie się Festung Elbing nastąpiło dwa dni później czyli 12 lutego.

Przypomnijmy, walki o Elbląg trwały od 23 stycznia i doprowadziły do zniszczenia w 98 procentach Starego Miasta i w 70 procentach śródmieścia. Nikt nie jest w stanie podać liczby zabitych żołnierzy i cywilów.

Choć 10 lutego wrył się w pamięć, to jednak trzeba tę sprzeczność wyjaśnić. To nie tego dnia Elbląg się poddał. Przez pierwsze 20 powojennych lat świętowano – jak wtedy mówiono, ”wyzwolenie miasta i jego powrót do macierzy ” 12 lutego. W 1965 roku datę zmieniono, bo Związek Radziecki ujednolicił historię swoją i krajów podległych – wyjaśnia historyk Tomasz Gliniecki. Stało się tak, bo w oficjalnym dokumencie Stalin ogłosił zdobycie Elbląga 10 lutego, czyli przed wkroczeniem sowietów. Nie wypadało, by propagandowe dokumenty zawierały nieprawdę, dlatego poprawka naniesiona została 20 lat po wojnie.

Pamiątką po tym jest ulica 12 Lutego, nazwana tak na cześć zwycięstwa. Teraz kojarzymy ją z innym wydarzenie – ze zburzeniem zamku krzyżackiego w roku 1454.

 

(stan/as)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, zdobycie, Armia Czerwona, Tomasz Gliniecki
W Elblągu policzyli bezdomnych

Liczba osób bezdomnych w Elblągu jest podobna do tej z ostatniego liczenia sprzed dwóch lat. Służby miejskie potwierdziły, że wg danych z nocy z 8 na...

Zamknij
RadioOlsztynTV