Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Była dyrektor olsztyńskiego MOK-u walczy o odszkodowanie za zwolnienie z pracy

Była dyrektor olsztyńskiego MOK-u domaga się odszkodowania za zwolnienie z pracy. Fot. A. Socha

Agnieszka K. kierowała  MOK-iem od listopada 2015 do maja 2017 roku. W tym czasie zaczęły się problemy w relacjach z pracownikami. Do  ośrodka weszła inspekcja pracy.

Rok temu sporządziła raport, z którego wynikało, że 19 pracowników skarżyło się na mobbing. Raport stał się podstawą do powołania przez prezydenta Olsztyna własnej komisji do zbadania sprawy. Dwa miesiące później, w maju ubiegłego roku, Piotr Grzymowicz zwolnił Agnieszkę K. z funkcji dyrektora.

Co ważne, inspekcja pracy nie stwierdziła jednoznacznie, że do mobbingu doszło, ale wysłała  wnioski do prokuratury. A ta, w grudniu 2017, nie dopatrzyła się przestępstwa i sprawę umorzyła.  Ta decyzja prokuratury jest  głównym argumentem Agnieszki K, która przekonuje, że została zwolniona bezpodstawnie.

Na pierwszej rozprawie sąd przesłuchał pierwszego ze świadków. Był to pracownik MOK-u, który skarżył się na niewłaściwe zachowanie byłej dyrektor.

Zachowanie pani dyrektor było nieobliczalne. Bardzo często krzyczała. Było szkalowanie pracowników, nękanie, podważanie wartości, utrudnianie przystąpienia do związków zawodowych

– mówił.

Agnieszka K. twierdzi natomiast, że to pracownicy nie potrafili zrealizować jej wizji rozwoju Miejskiego Ośrodka Kultury.

Wydawane polecenia służbowe grupie pracowników kończyły się oporem, niechęcią do mnie, lekceważeniem tych poleceń i lekceważeniem mojej osoby jako dyrektora

– przekonywała przed sądem.

Choć decyzję o zwolnieniu Agnieszki K. podjął prezydent Olsztyna, to ze względu na przepisy pozwała ona do sądu nie miasto, a MOK. Obecny dyrektor tej instytucji Mariusz Sieniewicz twierdzi, że Ośrodka nie stać na zapłacenie Agnieszce K. 20 tysięcy złotych odszkodowania. Proces będzie kontynuowany. Kolejną rozprawę  zaplanowano na 9 października.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Była dyrektor olsztyńskiego MOK-u domaga się odszkodowania za zwolnienie z pracy. Fot. A. Socha

Była dyrektor olsztyńskiego MOK-u domaga się odszkodowania za zwolnienie z pracy. Fot. A. Socha

 

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, praca, proces, odszkodowanie, zwolnienie, mok, Miejski Ośrodek Kultury
Wojciech Kowalski: Solidarność akceptuje propozycję powszechnego zatrudnienia na etat

O pracach nad nowymi założeniami kodeksu pracy mówił Wojciech Kowalski z Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ Solidarność. Po półtora roku prac Komisja Kodyfikacyjna, powołana przez Ministerstwo Rodziny,...

Zamknij
RadioOlsztynTV