Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zwiększono deficyt w tegorocznym budżecie Olsztyna. Miejscy radni obradowali on-line

Fot. Facebook Roberta Szewczyka

Za nami historyczna sesja olsztyńskiej Rady Miasta. Radni po raz pierwszy obradowali zdalnie.

Ze względu na epidemię, olsztyńscy radni po raz pierwszy w swojej historii obradowali on-line. Używali dwóch programów komputerowych: jednego do dyskusji, drugiego do głosowania.

W sali sesyjnej obecny był jedynie przewodniczący rady, radca prawy, informatyk oraz dwie osoby z biura rady miasta. Wcześniej odbyły się próbne spotkania radnych.

Po sesji przewodniczący Robert Szewczyk z PO oceniał, że odbyła się bardzo sprawnie.

Zrobiliśmy dwie próby i podczas nich właściwie wszystkie problemy techniczne zostały wyeliminowane. Jeśli chodzi o przebieg techniczny, to był bardzo dobry. Również jeśli chodzi o przygotowanie radnych to można ocenić, że sesja wypadła bardzo dobrze.

Choć niewielkie problemy zdarzały się – niekiedy radni kilkukrotnie musieli zgłaszać się do dyskusji, była też niewielka przerwa, gdy nie udawało się połączyć z przewodniczącym jednej z komisji rady miasta. Zdaniem części radnych lepsza byłaby dyskusja twarzą w twarz.

Tutaj ta dyskusja – wydaje mi się – była ograniczana do spraw węzłowych. Brakowało takiego ducha debaty. Pomijam już sprawy techniczne, choćby kwestię łącza internetowego. U mnie też to połączenie momentami się rwało

– mówił po sesji przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Radosław Nojman.

Podczas sesji najdłuższą dyskusję wywołały zmiany w budżecie miasta oraz w wieloletniej prognozie finansowej. Ratusz zaproponował zwiększenie deficytu w tegorocznym budżecie. Miałby on wzrosnąć do ponad 106 milionów złotych, a więc o blisko 12 milionów. Niemal połowa tej kwoty to kredyt do sfinansowania szeregu inwestycji unijnych, głównie w olsztyńskich szkołach.

W wieloletniej prognozie zapisano też środki na przebudowę Hali Urania.

Główną przyczyną wzrostu deficytu jest tzw. finansowanie wyprzedzające, a więc założenie pieniędzy, które zostaną po wykonaniu zadania inwestycyjnego nam zwrócone ze środków unijnych

– tłumaczy profesor Mirosław Gornowicz z prezydenckiego klubu radnych Ponad Podziałami, przewodniczący komisji budżetu w Radzie Miasta.

Przedstawiciele ratusza twierdzą, że około 5 milionów złotych to kwota, która wprawdzie w tym roku zwiększy deficyt, ale w roku przyszłym wróci do miejskiej kasy. Te argumenty nie przekonały jednak opozycji.

Cieszę się, że będzie przebudowa Hali Urania. Ale jednak nie podoba nam się droga dalszego zadłużania miasta i zwiększania deficytu

– mówi Radosław Nojman.

Pod koniec sesji pojawiły się też pytania, jak będzie wyglądała kolejna, planowana na koniec maja. Na razie nie wiadomo, czy ona również odbędzie się on-line. Wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sesja, Olsztyn, budżet, radni, deficyt, obrady
Zakończyła się rekrutacja do przedszkoli. Sprawdź, czy Twoje dziecko zostało przyjęte

Zakończył się kolejny etap rekrutacji do olsztyńskich przedszkoli. Rodzice już mogą sprawdzić, czy ich dziecko zostało przyjęte do placówki. Ostatnie dni to czas weryfikacji dokumentów potwierdzających...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV