Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zdesperowani mieszkańcy Korsz chodzą po urzędach

Protest mieszkańców Korsz przeciwko działalności zakładu utylizacji akumulatorów. Fot. Aleksandra Skrago

Rolnicy z Korsz boją się o swoje uprawy. W jednej ze szkół podstawowych i w jednym z przedszkoli wycofano ziemniaki pochodzące od lokalnego producenta.

Rolnik ma, wydany przez Sanepid w Kętrzynie, zakaz dostarczania ziemniaków do szkół. Badania wykazały, że w warzywach przekroczone są dopuszczalne normy metali ciężkich.

Zaniepokojeni są również mieszkańcy, którzy w przydomowych ogródkach uprawiają warzywa i owoce – tłumaczy mieszkaniec Korsz Zbigniew Bartasun. Według mieszkańców, winę za skażenie warzyw ponosi zakład recyklingu akumulatorów ZAP Sznajder. 25 października pod zakładem odbyła się manifestacja mieszkańców Korsz, a dziś kilkoro z nich przyjechało do olsztyńskich urzędów.

Mieszkańcy Korsz w olsztyńskim Sanepidzie spotkali się z dyrektorem Januszem Dzisko. Fot. D. Grzymska

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

Mieszkańcy Korsz w olsztyńskim Sanepidzie spotkali się z dyrektorem Januszem Dzisko. Fot. D. Grzymska

Wiceprezes spółki Konrad Sznajder, który był gościem wrześniowej audycji Porozmawiajmy o… przekonywał, że to pomówienia i szerzenie niepotrzebnej paniki.

00:00 / 00:00

Fot. Aleksandra Skrago

Od końca ubiegłego roku mieszkańcy oskarżają zakład utylizacji akumulatorów w Korszach o to, że emituje do środowiska niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie dla dzieci, związki ołowiu i kadmu. Według nich, zakład zatruwa lokalną rzekę Korszyniankę i zagraża ujęciu wody dla miasta.

Fot. Aleksandra Skrago

11 listopada w Korszach planowana jest kolejna manifestacja mieszkańców, a 13 listopada odbędzie się spotkanie, na którym przedstawiona zostanie ekspertyza dotycząca wpływu Zakładu Recyklingu Akumulatorów na środowisko. (dgrzym/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sanepid, Korsze, zakład utylizacji akumulatorów
Dziennikarka nie musi przepraszać burmistrza Korsz

Sąd Okręgowy w Olsztynie w trybie wyborczym oddalił wniosek burmistrza Korsz, który domagał się od dziennikarki Telewizji Mazurskiej przeprosin i sprostowania. Na początku października w Telewizji...

Zamknij