Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W audycji „Jeden na Jednego” dyskusja o zamachu terrorystycznym w Manchesterze i orędziu prezydenta Andrzeja Dudy

Teresa Astramowicz-Leyk – Nowoczesna i Jarosław Babalski – Prawo i Sprawiedliwość. Fot. BSChromy

„Jeden na jednego” czyli starcie opozycji z partią rządzącą. Goście audycji rozmawiali o zamachu terrorystycznym w Manchesterze i orędziu prezydenta Andrzeja Dudy.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Kaszubski. Na argumenty pojedynkowali się:

  • Teresa Astramowicz-Leyk – Nowoczesna
  • Jarosław Babalski – Prawo i Sprawiedliwość

Zamach w Manchesterze

Wśród 22 ofiar zamachu terrorystycznego w Manchesterze jest dwoje Polaków.

Teresa Astramowicz-Leyk – Nowoczesna

(…) Myślę, że wyrazy współczucia należą się wszystkim ofiarom we wszystkich zamachach. Zamach w Manchesterze potwierdził, że są one dokonywane na terenie państw, które wypowiedziały walkę tzw. Państwu Islamskiemu i są przeprowadzane przez osoby, które najprawdopodobniej są przez nich werbowane (…) Tzw. Państwo Islamskie zagraża i swoim, i Europie. Większości zamachów w Europie zachodniej dokonali zwerbowani radykałowie, fanatycy religijni, czy kryminaliści.

Teresa Astramowicz-Leyk – Nowoczesna. Fot. BSChromy

Jarosław Babalski – Prawo i Sprawiedliwość

(…) To akt barbarzyński skierowany na młodzież i dzieci. W naszej kulturze nie do przyjęcia akt terroru. To wojna cywilizacji kulturowej. Dla nas najwyższą wartością jest dobro człowieka i życie (…) Ten akt przemocy depcze nasze wartości. Odrzucam opinię, że musimy do tego przywyknąć. Nie możemy się na to godzić i trzeba to zwalczać, bronić i zastanowić jakie są tego źródła.

Jarosław Babalski – Prawo i Sprawiedliwość. Fot. BSChromy

Goście Polskiego Radia Olsztyn zastanawiali się też, czy Polska dobrze postępuje broniąc się przed napływem uchodźców wyznania muzułmańskiego.

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy

Z okazji drugiej rocznicy wyboru na urząd prezydenta Andrzej Duda wygłosił orędzie, w którym oświadczył, że zwróci się do Senatu aby 11 listopada 2018 roku odbyło się referendum mające na celu określenie fundamentów przyszłej konstytucji.

Teresa Astramowicz-Leyk – Nowoczesna

Nie wiem po co prezydent odwołał się do orędzia, żeby zwrócić się do Polek i Polaków. Orędzie, jako forma komunikowania się ze społeczeństwem, wymaga specjalnej okazji. A cóż to była za okazja? Prezydent chciał chyba ogłosić, że skończył się sezon narciarski i, że jest w Polsce osoba, która pobiera pensję za to, że jest prezydentem.

Jarosław Babalski – Prawo i Sprawiedliwość

(…) Jako obywatel czuję, się dumny, że Rzeczpospolita Polska ma takiego reprezentanta. Nie kto inny jak prezydent ma takie prerogatywy, aby zwracać się do suwerena i zwrócił się. Zaproponował datę szczególną w naszej historii – 11 listopada i szansę wypowiedzenia się narodu w tak ważnej kwestii jaką jest Konstytucja.

Posłuchaj audycji

00:00 / 00:00

Teresa Astramowicz-Leyk – Nowoczesna i Jarosław Babalski – Prawo i Sprawiedliwość. Fot. BSChromy

 

(BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zamach, prezydent, Prawo i Sprawiedliwość, konstytucja, Jarosław Babalski, nowoczesna, Teresa Astramowicz-Leyk, terroryz
W audycji „Jeden na Jednego” dyskusja o relokacji migrantów i dekomunizacji nazw ulic i placów

W audycji gościli: Jarosław Babalski, reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość i Tomasz Pitura z Kukiz15. Audycję prowadził Leszek Tekielski. Leszek Tekielski: W parlamencie europejskim obyła się dziś...

Zamknij
RadioOlsztynTV