Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie  

Czy człowiek wróci na Księżyc na dłużej? Lubawa centrum kosmicznych dyskusji

Fot. A. Skrago

Mikołaj Kopernik nadal jest żywą inspiracją dla współczesnych badań kosmicznych – spojrzenie w niebo z perspektywy wielkiego astronoma było przyczynkiem do powstania pierwszej powieści science fiction, a teraz stawia przed nami kolejne pytanie: czy zamieszkamy na Księżycu? Właśnie o tym rozprawiali kosmiczni eksperci w Lubawie.

Jednym z tematów spotkania było wykorzystanie potencjału jaskiń księżycowych. Prowadzenie badań naukowych na pozbawionym atmosfery Księżycu czy pozyskiwanie surowców z tego satelity to realny i kuszący plan, ale wymaga dłuższej obecności w kosmosie, a nie jest to bezpieczne miejsce dla człowieka. Brak atmosfery naraża na promieniowanie kosmiczne czy uderzenia meteorytów, które w ziemskiej atmosferze spalają się, a na Księżycu nie. Jest jednak na to recepta – właśnie wykorzystanie jaskiń.

Wiemy, że są jaskinie na Księżycu. Chodzi o to, żeby sprawdzić, jak są duże i jaka jest ich stabilność. Czy będziemy mogli je wykorzystać jako swojego rodzaju pancerz chroniący nas przed wpływami kosmosu z zewnątrz? Wszystko wskazuje na to, że tak

– mówił prof. Jarosław Włodarczyk z Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Prof. Dennis Danielson z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie nie krył jednak, że jest sceptyczny co do idei osadnictwa na Księżycu. – Ziemia to wyjątkowe miejsce w kosmosie – podkreślał naukowiec.

Konferencja była nie tylko okazją do rozmów o historii astronomii, ale także o przyszłości eksploracji kosmosu. Jak zaznaczał organizator wydarzenia i dyrektor Fundacji Nicolaus Copernicus, Robert Szaj, inspiracje płynące z odkryć Kopernika są dziś obecne również w projektach realizowanych przez NASA.

Spoglądamy w przyszłość i w kierunku badań pobliskiego kosmosu, czyli Księżyca. Ta konferencja jest poświęcona m.in. temu, w jaki sposób Mikołaj Kopernik inspiruje naukowców z NASA, aby przygotować Srebrny Glob do tego, by ludzie na niego powrócili na dłużej

– zaznaczył.

To, w jaki sposób Mikołaj Kopernik wciąż inspiruje – od przełomowej teorii heliocentrycznej po ambitne programy eksploracji realizowane dziś przez NASA – było właśnie tematem 13. już edycji konferencji „Kopernik na Ziemi Lubawskiej”.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Autor: A. Skrago
Redakacja: P. Jaguszewski

Więcej w badania kosmosu, jaskinie księżycowe, Lubawa, Mikołaj Kopernik, konferencja naukowa
Tajemnice fromborskiej katedry. Archeolodzy badają krypty kanoników warmińskich

Frombork wciąż skrywa wiele tajemnic. W kryptach Bazyliki Archikatedralnej trwają badania archeologiczne, które mogą znacząco poszerzyć wiedzę o historii Warmii i jej wybitnych mieszkańcach. W centrum...

Zamknij
RadioOlsztynTV