Przyroda wesprze obronność kraju. Rząd przeznaczy 500 mln zł na wschodnią granicę
Prawie pół miliarda złotych trafi do województw przy wschodniej granicy Polski dzięki wspólnej inicjatywie Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Chodzi o wykorzystanie natury do obrony kraju w ramach programu Tarcza Wschód.
O szczegółach opowiedział wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk.
Doświadczenia ukraińskie są tutaj kluczowe. Najważniejsze jest to, że nie broni się samo wojsko – broni się państwo. Korzystając z czasu, który jest nam dany, i przygotowując Polskę do ewentualnej operacji obronnej, chcemy, żeby każdy element państwa wiedział, jakie ma zadania. Dlatego tak ważna jest współpraca z ministrem klimatu i środowiska oraz użycie terenu i natury jako sojusznika z punktu widzenia wojska
– wyjaśniał.
Pieniądze nie są dzielone między województwa, będą liczyły się konkretne projekty. O niektórych z nich mówił wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.
To takie dobre projekty, jak chociażby renaturyzacja w Biebrzańskim Parku Narodowym czy obszar Natura 2000 Bagnowizna na Podlasiu, gdzie mamy plan ochrony przygotowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. To również Białowieski Park Narodowy, Puszcza Białowieska i przygotowany przez nas plan dla UNESCO, który zakłada na przykład likwidację niektórych dróg w układzie równoleżnikowym. Są one dzisiaj najmniej korzystne z punktu widzenia kontrmobilności
– dodał.
Pieniądze z programu trafią do samorządów, jednostek państwowych i organizacji pozarządowych. Przyjmowanie wniosków rozpocznie się w najbliższy piątek.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Kantor za IAR
Redakcja: M. Rutynowski




























