Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pracownicy sądów mają dość „pracy za grosze”

Fot. Andrzej Piedziewicz

Pracownicy sądów w całej Polsce protestują przeciwko zbyt niskim wynagrodzeniom. Do akcji protestacyjnej włączyły się także placówki w Olsztynie i Elblągu.

Olsztyn
W sądzie rejonowym w Olsztynie zaplanowane na dziś rozprawy i posiedzenia nie odbyły się. Natomiast w olsztyńskim sądzie okręgowym odwołano połowę zaplanowanych spraw. Protest przybrał różne formy. W niektórych sądach pracownicy przyszli ubrani na czarno, w innych w ogóle nie pojawili się w pracy.

Jak powiedziała Radiu Olsztyn rzeczniczka sądu okręgowego sędzia Agnieszka Żegarska, w sądzie rejonowym nie było ponad połowy pracowników sekretariatów i protokolantów, a w sądzie okręgowym 2/3. Część rozpraw została odwołana z wyprzedzeniem. Zawiadomienia wysłano w momencie, gdy związki zawodowe zapowiedziały akcję protestacyjną. Wiele jest jednak odwoływanych w ostatniej chwili.

Posłuchaj raportu Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Pracownicy sądów chcą podwyżki wynagrodzeń

Elbląg
Do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej pracowników administracyjnych włączyły się także sądy apelacji elbląskiej. Nie oznacza to jednak zaprzestania ich pracy. Protest planowany był w większym zakresie, jednak prezes sądu nie wyraził zgody na zdjęcie spraw z wokand – wyjaśniła Dorota Zientara, rzeczniczka sądu okręgowego w Elblągu.

Część pracowników sądów wzięło na dziś urlopy. Najwięcej w Ostródzie. Pracownicy, którzy pojawili się w pracy, mieli być ubrani na czarno. Podobna akcja odbyła się kilka lat temu latem. Nie przyniosła skutku. Wciąż chodzi o podwyżki płac.

– Nasze wynagrodzenia nie były podnoszone od kilku lat. Wiele osób zarabia od 1200 do 2 tysięcy złotych miesięcznie, a jest to bardzo odpowiedzialna praca, związana np. z protokołowaniem przebiegu rozpraw. Dlatego protestem chcemy zwrócić uwagę na naszą sytuację – wyjaśnił Ludwik Tempski ze Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości.

 

(apiedz/mstan/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, protest
Olsztyn: ruszył proces ws. wypadku autokaru

Oblodzona jezdnia i silny wiatr – to prawdopodobne przyczyny wypadku autokaru niedaleko Mławy, który jechał z Olsztyna do Warszawy w styczniu zeszłego roku. Dziś przed Sądem...

Zamknij