Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn ma pisarza miejskiego. Jest Niemcem, mieszka w Irlandii, teraz przyjechał do Polski

Marcel Krueger przez 5 miesięcy będzie miejskim pisarzem. Fot. UM Olsztyn

Mieszkający w Irlandii Niemiec Marcel Krueger przez najbliższych 5 miesięcy będzie opisywał na blogu życie w Olsztynie. Pobyt literata i jego twórczość sfinansuje Niemieckie Forum Kultury.

Marcel Krueger przyjechał do Olsztyna kilka dni temu. Zdążył być gościem na uniwersytecie, gdzie spotkał się ze studentami germanistyki, wypił kawę z prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem i kilka razy odwiedził Fundację „Borussia”, która pomaga mu poznać Olsztyn.

Wszędzie jestem witany ciepło i serdecznie, przekazywany z rąk do rąk i karmiony ciasteczkami. Bardzo mi się tu podoba

– żartował na spotkaniu z dziennikarzami Krueger.

Otrzymał 5-miesięczne stypendium Niemieckiego Forum Kultury na opisywanie życia w Olsztynie. Niemieckie Forum Kultury funduje takie stypendia od lat. Zawsze dotyczą one opisywania życia w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Pobyty pisarzy miejskich Forum finansowało dotąd m.in. w krajach nadbałtyckich, w Rumunii, czy na Ukrainie.

Pisarze zawsze trafiają do regionów w jakiś sposób historycznie związanych z Niemcami

– powiedziała na konferencji prasowej Magda Gebala z Forum.

Mamy nadzieję, że pobyt Marcela Kruegera w Olsztynie pokaże nam nasze miasto z nowej perspektywy

– powiedziała przewodnicząca Fundacji „Borussia” Kornelia Kurowska.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz dodawał, że Polacy i Niemcy mają wiele wspólnych momentów, które „na nowo można odkryć i przeżyć”.

Marcel Krueger przed otrzymaniem stypendium Niemieckiego Forum Kultury bywał wcześniej w Olsztynie. We wsi Łęgajny pod Olsztynem mieszkała jego babcia, która pod koniec wojny została wywieziona z Warmii do łagru w Związku Radzieckim. Po kilku latach pobytu w łagrze babcia Kruegera nie wróciła już na Warmię, ale do Niemiec. Krueger o jej losach napisał książkę.

Na spotkaniu z dziennikarzami Krueger podkreślił, że jego pobyt w Olsztynie i możliwość pracy w tym mieście to zasługa „wolnej Europy, po której można dowolnie jeździć”.

Jestem mieszkającym w Irlandii Niemcem, będę pracował w Polsce. Taka wolna Europa wiele znaczy, daje nam wiele możliwości

– podkreślał pisarz i dodawał, że będzie chciał pokazać Olsztyn takim, jakim go poczuje, w jakim będzie żył.

Relacje Kruegera z Olsztyna będzie można czytać na blogu pod adresem www.pisarz-miejski-olsztyn.com

 

Autor: PAP
Redakcja: Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, pisarz, Niemiec, Irlandia, pisarz miejski
„Olsztyn stać na nowoczesny dworzec”. „Czas wyremontować tę ruderę”. Posłowie PiS nie chcą uznania dworca PKP za zabytek

Kandydujący do europarlamentu posłowie Prawa i Sprawiedliwości zwołali w Olsztynie konferencję prasową dotyczącą przyszłości dworca głównego w mieście. Warmińsko-mazurska posłanka Prawa i Sprawiedliwości Iwona Arent przypomniała,...

Zamknij
RadioOlsztynTV