Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kontrola w Teatrze im. S. Jaracza. Solidarność domaga się reakcji Urzędu Marszałkowskiego

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Fot. K. Pakulnicki

Po kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w Teatrze Jaracza w Olsztynie działacze regionu warmińsko-mazurskiej Solidarności domagają się reakcji Urzędu Marszałkowskiego.

Inspektorzy PIP-y wydali czternaście zarządzeń naprawczych, które mają uzdrowić sytuację w instytucji. Chodzi m.in o łamanie praw związkowych, regulaminu organizacyjnego, wynagrodzeń i regulaminu pracy. Efektem było nałożenie na pracodawcę grzywny i skierowanie sprawy do prokuratury.

Region warmińsko-mazurskiej Solidarności już od dawna monituje w Urzędzie Marszałkowskim o podjęcie działań. Teraz, jak mówi Krzysztof Krzyżaniak z zarządu regionu Solidarności, jest to konieczne.

00:00 / 00:00

Według Inspekcji Pracy w Teatrze wbrew prawu zmieniano warunki pracy, pracownikom nie były też płacone należne pieniądze i dodatki. Po kontroli wypłacono około 8 tysięcy złotych zaległości. Doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, dotyczy łamania praw związkowych, w tym zwalniania z pracy osób chronionych ustawą, co mogło mieć znamiona dyskryminacji i mobbingu.

Dyrekcja teatru się z tym nie zgadza, pozostałe wskazania inspekcji nazywa proceduralnymi i stopniowo je realizuje.

 

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kontrola, Państwowa Inspekcja Pracy, Teatr im. Stefana Jaracza, urząd marszłkowski, Krzysztof Krzyżaniak
„Nieprawidłowości w wielu obszarach”. Poznaliśmy wyniki kontroli w Teatrze im. Stefana Jaracza

Kilkanaście wniosków dotyczących łamania m.in kodeksu pracy, grzywna i wniosek do prokuratury - to wynik kontroli Okręgowej Inspekcji Pracy w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie....

Zamknij
RadioOlsztynTV