Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Nieprawidłowości w wielu obszarach”. Poznaliśmy wyniki kontroli w Teatrze im. Stefana Jaracza

Teatr imienia Stefana Jaracza w Olsztynie. Fot. K. Pakulnicki

Kilkanaście wniosków dotyczących łamania m.in kodeksu pracy, grzywna i wniosek do prokuratury – to wynik kontroli Okręgowej Inspekcji Pracy w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Inspektorzy weszli do instytucji po doniesieniach medialnych na temat łamania praw pracowniczych i wnioskach części załogi, która prosiła o weryfikację sytuacji. Ustalenia wykazały nieprawidłowości w wielu obszarach – mówi okręgowy inspektor pracy w Olsztynie Jarosław Kowalczyk.

Pracodawca realizuje wskazania i mówi o dobrej woli. Nie wszystkie strony zaistniałego konfliktu jednak tak to widzą, zwłaszcza że kontrola potwierdziła doniesienia medialne sprzed kilku miesięcy. Część pracowników związanych głównie z Solidarnością i Związkiem Zawodowym Aktorów Polskich mówiła wówczas o narastającym konflikcie i trudnej sytuacji członków organizacji związkowych, które reprezentują.

Dyrekcja Teatru, spośród czternastu wniosków inspekcji, nie zgadza się tylko z jednym, dotyczącym znamion dyskryminacji wśród pracowników. Zastępca dyrektora Teatru Janusz Żwirko powiedział nam, że nie było takich sytuacji, a pozostałe zastrzeżenia inspekcji pracy dotyczą spraw proceduralnych. Problemem była zmiana przepisów i dostosowanie ich do wymogów co trwa wiele miesięcy. Prace nad nimi rozpoczęto jeszcze przed kontrolą Państwowej Inspekcji Pracy. Chodzi o regulamin organizacyjny, wynagradzania i regulamin pracy, które co wykazała kontrola PIP-y, miały być łamane.

Czy przeprowadzona kontrola coś zmieniła? Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

 

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kontrola, Teatr im. Stefana Jaracza, nieprawidłowości, Okręgowa Inspekcja Pracy, Jarosław Kowalczyk
Miała cofnięty licznik o prawie 57 tysięcy kilometrów. 53-latka tłumaczyła się przed patrolem Straży Granicznej

Od początku roku funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili jedenaście przypadków, w których stan licznika był niższy od zarejestrowanego w bazie CEPiK. Teraz patrol z...

Zamknij
RadioOlsztynTV