Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ćwiczenia Defender Europe 22 w Orzyszu. To sprawdzian sił NATO

Fot. A. Piedziewicz

7 tysięcy żołnierzy z państw NATO wzięło udział w manewrach Defender Europe 22. Na poligonie pod Orzyszem odbyło się ćwiczenie wieńczące manewry. Wzięły w nich udział jednostki z Polski, Stanów Zjednoczonych, Francji oraz Szwecji.

Żołnierze, którzy na co dzień stacjonują w zachodniej części naszego kraju, ćwiczyli z żołnierzami amerykańskimi i francuskimi. Tu, w Orzyszu i w Bemowie Piskim stacjonują żołnierze amerykańscy, rumuńscy, brytyjscy i chorwaccy, a więc w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego tworzymy bardzo silny system bezpieczeństwa

– mówił szef MON Mariusz Błaszczak.

Trenowano odpieranie ataku przy pomocy czołgów Leopard i transporterów opancerzonych, był desant żołnierzy ze śmigłowca, a także przeloty samolotów Su-22 i F-16. Jednak głównym celem, trwających od początku maja, manewrów była koordynacja przemieszczania wojsk NATO na duże odległości – zaznaczyła podporucznik Zofia Dolik-Dworak.

Miesięczne pokonywanie marszu na dużą odległość z pokonywaniem i forsowaniem przeszkód wodnych. Sprawdzamy swoje możliwości sprzętowe i łącznościowe, bo to było największe wyzwanie, żeby przy koordynacji na taka odległość i przy współdziałaniu tylu rodzajów wojsk i sojuszników utrzymywać łączność ze wszystkimi.

00:00 / 00:00

To jedno z wielu ćwiczeń, które pozwalają lepiej współdziałać z innymi państwami NATO – dodaje podpułkownik Damian Kidawa, dowódca pierwszego batalionu piechoty 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Ćwiczymy razem. Procedury są bardzo podobne we wszystkich państwach NATO-wskich. Rozumiemy się nawzajem i nie ma problemów.

00:00 / 00:00

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Szkolenie ogniowe było jednym z ostatnich elementów ćwiczenia Defender Europe 2022. Minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że kolektywna obrona jest niezwykle istotna.

Ważna jest interoperacyjność, żebyśmy mogli zareagować w sytuacji kryzysowej. Ćwiczenia, kiedy opinia publiczna może zobaczyć jak dobrze wyszkoleni są nasi żołnierze jest niewątpliwie argumentem odstraszającym agresora.

00:00 / 00:00

Szef MON podkreślał, że podstawowym zadaniem żołnierzy podczas dobiegającego końca ćwiczenia była dyslokacja, przerzut wojsk i forsowanie przeszkód. Minister Błaszczak spytał amerykańskiego dowódcę, jak ocenia interoperacyjność między siłami.

(… ) Odpowiedź była taka, że w porównaniu z doświadczeniami sprzed lat, niewątpliwie jest postęp. Z tego się bardzo cieszę, bo to oznacza, że Polska jest bezpieczna, że państwa wschodniej flanki NATO są bezpieczne.

00:00 / 00:00

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Generał Adam Joks, polski oficer będący zastępcą dowódcy 5. korpusu armii USA przekonuje, że manewry nie mają związku z wojną w Ukrainie.

Ćwiczenia Defender są to doroczne ćwiczenia organizowane przez armię amerykańską w Europie. Scenariusze uwzględniają wszystkie zagrożenia, które mogą się pojawić w rejonie państw Sojuszu.

00:00 / 00:00

Minister obrony Mariusz Błaszczak podkreśla jednak, że w obecnej sytuacji mają one walor odstraszający.

Wszyscy doskonale sobie zdajemy sprawę z tego, że nasz wschodni sąsiad napadł na Ukrainę, że Rosja prowadzi politykę agresywną, a my poprzez ćwiczenia pokazujemy, że jesteśmy odporni. Jesteśmy ze sobą zgrani, a nasze wojska na co dzień ze sobą ćwiczą.

00:00 / 00:00

Defender Europe 2022 zakończą się 26 maja.

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Autor: A. Piedziewicz/PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, minister, Rosja, ćwiczenia, Ukraina, Mariusz Błąszczak, video, MON, ćwiczenia wojskowe, minister obrony narodowej
Jest areszt dla podejrzanego o zabójstwo na olsztyńskim osiedlu

Na trzy miesiące do aresztu trafił 25-latek podejrzany o zabójstwo na jednym z osiedli w Olsztynie. Przypomnijmy - do tragicznego zdarzenia doszło w niedzielę (22 maja)...

Zamknij
RadioOlsztynTV