Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O pół miliona złotych odszkodowania walczy córka Mariana Sawicza. Mężczyzna był śmiertelną ofiarą grudnia’70 w Elblągu

Fot. M.Stankiewicz

W Sądzie Okręgowym w Elblągu rozpoczął się proces cywilny, w którym córka Mariana Sawicza, elblążanina zabitego w Grudniu 70 domaga się od Skarbu Państwa odszkodowania w wysokości 500 tysięcy złotych.

Wioletta urodziła się po śmierci ojca. Jak mówi, dopiero inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej spowodowała, że może po prawie 50 latach szukać sprawiedliwości i zadośćuczynienia za wychowanie bez ojca.

00:00 / 00:00

Sprawa nadal nie jest prosta – uważa mecenas Roman Nowosielski, pełnomocnik Wioletty Sawicz.

Wioletta Sawicz domaga się zapłaty odszkodowania w wysokości pół miliona złotych. Pozwanym jest Skarb Państwa. Nikogo z jego przedstawicieli na pierwszej rozprawie nie było. To dlatego, że nie jest jasne, która z instytucji powinna znaleźć się w tej roli. Podczas pierwszej rozprawy sąd przesłuchał tylko poszkodowaną i jej matkę.

Sawicz został postrzelony w głowę przez jadącego Nysą funkcjonariusza MO, w momencie gdy wychodził z baru mlecznego przy ul. 1 Maja w Elblągu. Zginął na miejscu 18 grudnia 1970. 22-latek nie brał udziału w manifestacjach. Jego narzeczona była w ciąży, a tydzień później, w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, miał się odbyć ich ślub. Do dziś nie udało się ustalić, kto zabił Mariana Sawicza.

Fot. M.Stankiewicz

Fot. M.Stankiewicz

Tablica pamięci Tadeusza Mariana Sawicza. Fot. Wikipedia

Autor: M.Stankiewicz/A.Socha
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, córka, proces, odszkodowanie, Marian Sawicz, sąd Elbląg
Kętrzyńskie przedszkola walczyły o uzupełnienie dotacji oświatowych. Poznaliśmy decyzję sądu

Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie zapadły trzy wyroki oddalające powództwo osób prowadzących przedszkola niepubliczne w Kętrzynie przeciwko Gminie Miejskiej Kętrzyn o uzupełnienie dotacji oświatowych z lat...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV