Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Najsłabsze od lat zbiory miodu na Warmii i Mazurach. Wiele pszczelich rodzin cierpi z głodu

Jak powiedział prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy Józef Zysk, tegoroczna aura, zwłaszcza zimne noce, spowodowały prawdziwą katastrofę w pszczelarstwie.

Zbiory niektórych gatunków miodu są tak nikłe, że mamy problem z pozyskaniem ich do naszego sklepu pszczelarskiego w Olsztynie

– tłumaczy Józef Zysk i dodaje, że tak jest np. z miodem lipowym czy gryczanym. Bardzo słabe są także zbiory miodu rzepakowego.

Miodu w ulach nie ma, a pszczele rodziny cierpią głód. Wskazuje na to liczba larw, których jest znaczna ilość, ale nie wylęgają się z nich młode pszczółki.

– To jest tragedia – ocenia prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy.

Z powodu bardzo słabego roku, wielu zawodowych pszczelarzy na Warmii i Mazurach myśli o likwidacji swoich pasiek, a ich sytuacja finansowa jest bardzo zła.

W Olsztynie za słoik miodu o pojemności niecałego litra wiosną trzeba było zapłacić około 30 złotych, a teraz taki słoik kosztuje średnio 34 złote. Cena może być jeszcze wyższa.
Autor: PAP
Redakcja: W.Chromy/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Józef Zysk, pszczoła. pszczoły
Nowy trend w leczeniu produktami pszczelimi – oddychanie powietrzem z ula

  Poprawia nastrój i działa leczniczo - oddychanie powietrzem z ula. To nowy trend w apiterapii, czyli leczeniu produktami pszczelimi. Na Warmii i Mazurach są trzy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV