Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

KOWR podsumował 2020 rok w rolnictwie. Dobre zbiory zbóż i pozostałych płodów rolnych

Fot. Fotolia.com

Tegoroczne zbiory zbóż okazały się rekordowe i wyniosły 33,5 mln ton, tj. o 16 proc. więcej w stosunku do ub.r. – zaznaczył zastępca dyrektora generalnego KOWR Marcin Wroński. Dodał, że rok był trudny dla rolnictwa, ze względu na ograniczenia wprowadzane z powodu pandemii koronawirusa.

Wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa tłumaczył, że sytuacja w produkcji roślinnej w dużym stopniu zależy od warunków pogodowych. Mijający rok z uwagi na wiosenne przymrozki oraz niedobory wilgoci w glebie na wiosnę zapowiadał się niekorzystnie dla krajowej produkcji roślinnej. Poprawa sytuacji pogodowej pod koniec wiosny oraz w okresie letnim spowodowała, że potrzeby wodne upraw zostały w pełni zaspokojone, co pozytywnie wpłynęło na zbiory.

Opady deszczu, które miały miejsce w czerwcu i w pierwszej połowie lipca 2020 r. skutkowały znaczącym wzrostem zbiorów we wszystkich segmentach rynku rolnego i ogrodniczego. Uzyskiwane plony w zależności od uprawy kształtowały się na poziomach wyższych w porównaniu z rokiem 2019

– zaznaczył dyrektor Wroński.

Strategiczne z punkty widzenia gospodarczego zbiory zbóż okazały się rekordowe i wyniosły 33,5 mln ton, tj. o 16 proc. więcej w stosunku do roku ubiegłego, mimo że rozwój roślin w wiosennym okresie wegetacji na to nie wskazywał. Dobre okazały się też zbiory kukurydzy – 4,3 mln ton (wzrost o 16 proc. w stosunku do roku 2019).

Rozprzestrzenianie się koronawirusa na świecie wzbudzało niepewność co do długoterminowych konsekwencji dla globalnego rynku zbożowego. Skutkowało to rosnącym popytem na zboże (zwłaszcza na pszenicę) na rynkach zagranicznych, co przyczyniło się do wzrostu eksportu ziarna z Polski. W efekcie eksport zbóż z kraju w okresie dziesięciu miesięcy 2020 r. osiągnął rekordowy poziom 6,9 mln ton ziarna – podkreślił zastępca dyrektora generalnego KOWR.

Dobre były także zbiory owoców z drzew (9 proc. wyższe w stosunku do 2019 r.) i krzewów owocowych i plantacji jagodowych (o 10 proc.) Mniejszy, 4 proc. wzrost zbiorów odnotowano w przypadku warzyw gruntowych. W mijającym roku warunki pogodowe mniej sprzyjały uprawom warzyw wczesnych i średniowczesnych, były natomiast korzystne dla wegetacji odmian późnych – wyjaśnił dyrektor Wroński.

Natomiast dużo więcej problemów mieli w tym roku producenci mięsa, głównie wieprzowiny i drobiu ze względu na choroby: afrykańskiego pomoru świń i grypę ptaków

– podkreślił Marcin Wroński.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zbiory, rolnictwo, żniwa, zboża
ARiMR zachęca do ochrony wód przed azotanami. Od dziś można złożyć wniosek o dofinansowanie

100 tysięcy złotych może otrzymać jedno gospodarstwo na inwestycje, które ochronią wody przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła właśnie...

Zamknij
RadioOlsztynTV