Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elbląskie muzeum wzbogaciło się o ciekawy eksponat

Żeliwna pokrywa sygnowana nazwiskiem przemysłowca Ferdinanda Schichau’a

Elbląscy miłośnicy historii miasta przekazali Muzeum Archeologiczno-Historycznemu kolejny dar. Tym razem to żeliwna pokrywa sygnowana nazwiskiem przemysłowca Ferdinanda Schichau’a.

Na ponad 40-kilogramowej tablicy widnieje numer 660. Jak przypuszczają darczyńcy, mogła być ona elementem lokomotywy wyprodukowanej w elbląskiej fabryce pod koniec XIX wieku.

Elblążanie od kilku lat szukają różnych historycznych pamiątek. Te po dziele Ferdinanda Schichau’a są o tyle cenne, że świadczą o potędze, którą stworzył ten przedsiębiorca własną pracą i talentem.

Pamięć o nim przetrwała, jako o człowieku, który spowodował, że Elbląg przestał być miastem portowo-handlowym. Miasto „wskoczyło” bardzo silnie w erę przemysłową, przez co stało się bardzo bogatym.

– przypomniał historyk dr Tomasz Gliniecki.

00:00 / 00:00

W planach jest stworzenie w Elblągu  muzeum techniki. Dlatego wyszukiwane i zbierane są różne przedmioty, całe maszyny lub urządzenia, także powojennej produkcji.

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzeum, Elbląg
Doskonalą język i poznają Kopernika. Dzieci spod Wilna z wizytą w Elblągu

Do Elbląga przyjechała grupa dzieci spod Wilna, która do soboty razem ze swoimi polskimi rówieśnikami będzie doskonalić język polski. To międzynarodowy projekt, którego termin realizacji jest...

Zamknij
RadioOlsztynTV