Elbląg w Metropolii Pomorskiej? Senator Wcisła liczy na poparcie prezydenta Nawrockiego
Rządowa ustawa o powołaniu Metropolii Pomorskiej jest gotowa i trafiła do Sejmu, ale senator Jerzy Wcisła obawia się politycznych schodów na samym końcu ścieżki legislacyjnej. Jak powiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn, wielką niewiadomą pozostaje ostateczna decyzja głowy państwa w tej sprawie.
Zgodnie z zapisami rządowego projektu do nowej struktury na Pomorzu będą mogły wejść także samorządy z sąsiednich województw, z czego chce skorzystać Elbląg. Ustawa ma trafić pod głosowanie jeszcze na trwającym właśnie posiedzeniu Sejmu. Senator Koalicji Obywatelskiej Jerzy Wcisła liczy na to, że prezydent Karol Nawrocki ostatecznie złoży pod nią podpis, pamiętając o swoich naukowych związkach z regionem.
Dmucham na zimne. Mam nadzieję, że tego nie zrobi (nie zawetuje ustawy – przyp. red.), bo wszyscy wiemy o tym, że prezydent Nawrocki pisał swój doktorat na temat antykomunistycznej historii Elbląga i to wiąże się z sentymentem do naszego miasta
– zaznaczył senator.
Specjalny artykuł w ustawie, otwierający drogę samorządom spoza Pomorza, wymaga udowodnienia silnych powiązań funkcjonalnych między miastami. Władze Elbląga są przekonane, że spełniają ten warunek. Artykuł pierwszy ustawy dopuszcza poszerzenie granic związku o samorządy leżące poza województwem pomorskim. Jak podkreślał w Porannych Pytaniach Jerzy Wcisła, ten konkretny zapis ma w parlamencie szerokie, ponadpartyjne poparcie.
Na dziś wygląda to tak, że mamy sojuszników, także po stronie Prawa i Sprawiedliwości. Rada Miejska w Elblągu podjęła uchwałę, aby nie zamykać Elblągowi możliwości przystąpienia do Metropolii Pomorskiej. Głosowali za nią także radni z PiS
– powiedział.
Ewentualne wejście Elbląga do Metropolii Pomorskiej ma w przyszłości ułatwić mieszkańcom codzienne funkcjonowanie. Może to na przykład otworzyć drogę do wprowadzenia wspólnego biletu na komunikację publiczną czy lepszej koordynacji opieki szpitalnej w całym subregionie.
Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego
Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski



























