Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dom dziecka w Lidzbarku Welskim pod lupą prokuratury

Policja zabezpieczyła zdjęcia mogące świadczyć o znęcaniu się nad wychowankami domu dziecka w Lidzbarku Welskim

Prokuratura i policja sprawdzają, czy dochodziło do znęcania się nad wychowankami domu dziecka w Lidzbarku w powiecie działdowskim. 

Placówkę kontrolował niedawno urząd wojewódzki i wówczas nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Kilka dni temu policjanci otrzymali jednak kolejne sygnały o stosowanych tam niewłaściwych metodach wychowawczych i wspólnie z prokuraturą rozpoczęli dochodzenie.

Jak wynika z zeznań jednego z członków rodziny wychowanków placówki, w ramach kary wywożono dzieci do lasu i polewano ich głowy pomyjami. Takie zeznania faktycznie trafiły do prokuratury – potwierdził Radiu Olsztyn Krzysztof Tyburski, zastępca prokuratora rejonowego w Działdowie. Z zeznań wynika, że w ten sposób dzieci miała traktować także dyrektorka placówki.

Oblewanie dzieci brudną wodą, miało być karą za wybrudzenie ścian w jadalni. W internecie pojawiły się zdjęcia mające to dokumentować.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Dom dziecka w Lidzbarku. Fot. Łukasz Węglewski

O incydentach mogących świadczyć o niewłaściwym traktowaniu wychowanków policja poinformowała starostwo w Działdowie, sąd i prokuraturę. Świadkami w sprawie są wychowankowie placówki, 4 z nich będzie zeznawało przed sądem w obecności psychologa.

Dyrektorka placówki mówi, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Zapewnia, że rzekome wywożenie dziecka do lasu to zwykłe pomówienie. Jej zdaniem pokazane na zdjęciach polewanie dzieci wodą było „formą zabawy”, którą porównała do „biegania po szyszkach na koloniach”.

Fot. Łukasz Węglewski

Kontrolę w domu dziecka przeprowadza Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Działdowie i Urząd Wojewódzki w Olsztynie. Szef Centrum Pomocy Rodzinie zapewnił Radio Olsztyn, że do tej pory nie było sygnałów, że opiekunowie narażają dzieci na niebezpieczeństwo. Tadeusz Modzelewski nie zaprzecza jednak, że podejrzenia budzi zdjęcie, na którym widać dyrektorkę placówki oblewającą dziecko.

Kierownictwo stowarzyszenia, które prowadzi Dom Dziecka nie ma sobie nic do zarzucenia. Twierdzi, że placówka jest zarządzana bardzo dobrze. Prezes stowarzyszenia, Danuta Kłosowska, na razie nie ma także zamiaru zwalniać dyrektorki.

Dom dziecka w Lidzbarku Welskim to dwie niepubliczne placówki opiekuńczo-wychowawcze, prowadzone przez stowarzyszenie. W jednej przebywa 14, w drugim około 30 dzieci w wieku do 5 do 18 lat.

Dom dziecka w Lidzbarku. Fot. Łukasz Węglewski

(pap/gol/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dom dziecka
„Dom karny” w Reszlu

Czy wyciągnięto jakiekolwiek konsekwencję wobec pracowników Domu Dziecka w Reszlu, którzy mieli stosować wobec podopiecznych system nieregulaminowych kar? Pod koniec 2012 roku nasi reporterzy dotarli do...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV