Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zbieranie podpisów pod projektem emerytury stażowej. „Powinna być nagrodą za trud”

Fot. L. Tekielski

Projekt, przewidujący przechodzenie na emeryturę po przepracowaniu 40 i 35 lat – odpowiednio u mężczyzn i kobiet – złożył w sejmie NSZZ Solidarność.

Ustawa umożliwiałaby przechodzenie na emeryturę osobom, które mają wypracowany staż i odłożone składki, ale nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego – tłumaczy Józef Dziki, szef warmińsko-mazurskiej Solidarności.

Pracownik, który przepracował 40 lat, pracował na umowę o pracę, a jego składki były odprowadzane do ubezpieczyciela może skorzystać z emerytury. Wystarczyłoby pójść do ZUS-u i to bez względu na to, że kobieta nie osiągnęła 60 lat, a mężczyzna 65 lat.

00:00 / 00:00

Aby Sejm zajął się procedowaniem ustawy wymagane jest zebranie 100 tysięcy podpisów. Jak zaznaczył Wojciech Kowalski z warmińsko mazurskiej Solidarności trwa zbieranie podpisów poparcia.

Zbieranie podpisów zaczynamy od zakładów, w których mamy swoich związkowców. Druga droga polega na tym, że staramy się wyjść publicznie do obywateli i zbieramy podpisy na mieście. Spośród zakładów pracy na czele stoi Michelin, który zebrał około półtora tysiąca podpisów.

00:00 / 00:00

Związkowcy Solidarności nie mają wątpliwości, że do końca września uda się zebrać wymagane 100 tysięcy podpisów. Potem dalsze losy ustawy będą już w rękach posłów. Ci bez względu na przynależność partyjną uważają, że to dobre rozwiązanie dla osób, które w młodym wieku rozpoczęły pracę – usłyszeliśmy od Anny Wojciechowskiej z Platformy Obywatelskiej.

Niektórzy nie mają wypracowanych lat, a już przechodzą na emeryturę bo mają wiek, a tu powinna być nagroda za ten wieloletni trud i znój.

00:00 / 00:00

O opinię na ten temat zapytaliśmy posłankę Iwonę Arent z Prawa i Sprawiedliwości.

Czy to dobry pomysł? Tak naprawdę każdy pomysł jest dobry jeżeli ma służyć pracownikom. Musimy tylko pamiętać o tym, czy budżet państwa stać będzie na takie propozycje.

00:00 / 00:00

Do Sejmu trafi także projekt emerytalny autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy. Ostateczny kształt ustawy, zapewne będzie połączeniem rozwiązań zaproponowanych przez głowę państwa i związkowców.

Fot. L. Tekielski

Autor: L. Tekielski
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w NSZZ Solidarność, emerytura, emerytura stażowa
ZUS przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Kiedy i w jakiej wysokości?

Dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku. Dodatkowa emerytura trafi do klientów ZUS wraz z wypłatami świadczeń listopadowych....

Zamknij
RadioOlsztynTV