Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

ZUS przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Kiedy i w jakiej wysokości?

Dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku. Dodatkowa emerytura trafi do klientów ZUS wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. Czternastka wyniesie 1250,88 zł brutto.

Świadczenie przysługuje osobom, które na dzień 31 października 2021 roku będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego.

Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone

– wyjaśnia Anna Ilukiewicz, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

00:00 / 00:00

Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 złotych, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 złotych. Z tej kwoty nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS, emerytura
Korzystniejsze przeliczenie tegorocznych emerytur. Kogo dotyczy i co trzeba zrobić?

ZUS z urzędu przeliczy na korzystniejszych zasadach czerwcowe emerytury, które przyznano w tym roku. Prezydent podpisał ustawę, która rozwiązuje problem czerwcowych emerytur. Dzięki temu zastosowanie do...

Zamknij
RadioOlsztynTV