Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wyrok za napad na kantor w Olsztynie. Były policjant mózgiem operacji

Fot. P.Getka

Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał w mocy wyrok 6 lat więzienia dla byłego policjanta, który razem z bratem i dwoma kolegami zaplanował i przeprowadził napad na kantor. Zrabowano ponad 2,5 miliona złotych.

Sąd uznał, że grupa chciała zrabować więcej, ale nie udało się im otworzyć jednego z sejfów.

W październiku zeszłego roku Sąd Rejonowy w Olsztynie uznał wszystkich oskarżonych za winnych. Dzisiaj olsztyński Sąd Okręgowy zmienił tylko nieznacznie to rozstrzygnięcie – wyjaśnił jego rzecznik sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski

00:00 / 00:00

Prawomocny wyrok

Sąd Okręgowy ogłosił prawomocny wyrok w procesie czterech mężczyzn, którzy precyzyjnie przez rok planowali napad na kantor. Zrobili to – trzymając się tego planu – we wrześniu 2019 roku. Mózgiem operacji był były zastępca naczelnika wydziału ds. przestępczości przeciwko życiu i mieniu w olsztyńskiej komendzie miejskiej policji Piotr K.-R. Pomagał mu jego brat Paweł K.-R. oraz inny policjant Piotr F. i znajomy Mariusz W.

Sądy – zarówno rejonowy, jak i okręgowy – uznały, że wiedza zdobyta przez sprawców podczas pracy w policji posłużyła im do przeprowadzenia napadu. W zamyśle sprawców miał to być skok nie do wykrycia – pracowali w rękawiczkach, zniszczyli kamery, unikali monitoringów miejskich i prywatnych, celowo w innym miejscu zostawili telefony komórkowe, by w razie ich sprawdzania zatrzeć ślady.

Mózg operacji

Mózg operacji, Piotr K.-R. stracił pracę naczelnika wydziału w olsztyńskiej policji, gdy wyszło na jaw, że jego podwładni biją zatrzymanych. Odpowiada za to w innym procesie przed sądem w Ostródzie.

Były policjant i jego grupa zrabowali w sumie ponad 2 miliony 200 tysięcy złotych i pieniądze w obcych walutach, których łączna wartość przekraczała 2,5 miliona złotych. Pieniądze te leżały w sejfie, do którego kod rabusie poznali, bo zatrudnili się w firmie ochroniarskiej, która pilnowała kantoru. Z drugiego sejfu bezskutecznie próbowali ukraść ponad 800 tysięcy złotych.

Bezzasadne apelacje

W apelacjach obrona chciała uznania, że wszyscy zrabowali znacznie mniej pieniędzy. Sąd uznał te apelacje za bezzasadne.

Nie ulega wątpliwości, że zrabowane pieniądze jeszcze oskarżeni mają

– mówił sędzia Leszek Wojgienica.

Sąd skazał byłego naczelnika i jego głównego pomocnika Piotr F. na 6 lat więzienia, a kolegę, którego rola polegała na byciu kierowcą na 4 lata. Brat naczelnika Paweł K.-R. otrzymał karę 11 miesięcy więzienia, ponieważ w śledztwie poszedł na współpracę z organami ścigania i ujawnił nieznane śledczym kwestie. W związku z tym skorzystał z nadzwyczajnego złagodzenia kary.

Sędzia Leszek Wojgienica przyznał, że

(…) można by się zastanawiać nad zawieszeniem tej kary, bo poszedł na współpracę z organami ścigania (…) ale jakaś sprawiedliwość społeczna też być musi, to wcale nie jest za surowy wyrok.

W ocenie sędziego to, że jeden z oskarżonych poszedł na współpracę ze śledczymi tylko przyspieszyło wykrycie sprawców. „To i tak by się wydało” – stwierdził sędzia, który chwilę wcześniej nazwał zgromadzony w tej sprawie materiał dowodowy „twardym jak skała”.

Zacieranie śladów

Prokuraturze przez 9 miesięcy śledztwa udało się m.in. odzyskać skasowane przez sprawców rozmowy na komunikatorach internetowych. Sprawcy szczegółowo, krok po kroku, relacjonowali sobie wzajemnie postępy w przygotowywaniu napadu. Wśród wielu odzyskanych rozmów była m.in. taka, w której jeden ze sprawców zabrał na kawę pracownicę kantoru tylko po to, by inny w tym czasie dorobił klucze służące do otwierania pomieszczeń. Po napadzie sprawcy próbowali skierować podejrzenia właśnie na tę kobietę.

Areszt tymczasowy

Na etapie procesu w sądzie rejonowym oskarżeni zostali zwolnieni z tymczasowego aresztu. Żaden z nich nie przyszedł na ogłoszenie wyroku, bo przy tak surowych karach sąd mógłby nakazać aresztowanie ich na sali rozpraw. Teraz mężczyźni pisemnie zostaną wezwani do odbycia zasądzonych kar.

Fot. Przemysław Getka

Były policjant wśród podejrzanych o napad na kantor w Olsztynie. Trzy osoby aresztowano. Większość gotówki odzyskano

Autor: PAP/K. Kantor
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, policjant, gang, pieniądze, napad, Olsztyn, kradzież, kantor, wyrok, waluta, sędzia, naczelnik, były policjant, komeda miejska policji
Oszuści nie odpuszczają. Poszkodowana straciła kilkanaście tysięcy złotych

34-letnia mieszkanka Olsztyna padła ofiarą oszustów metodą "na bankiera", a konkretnie na tzw. zdalny pulpit. - Wcześniej została przez telefon nastraszona, że jej pieniądze na bankowym...

Zamknij
RadioOlsztynTV