Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wniosek prokuratury o ponowne zbadanie morderstwa sprzed 15 lat

Prokuratura Olsztyn-Południe

Olsztyńska prokuratura składa wniosek o ponowne zbadanie morderstwa sprzed 15 lat.

Śledczy podejrzewają, na dożywocie za to zabójstwo została skazana niewłaściwa osoba.

W 1999 roku z jeziora Pluszne wyłowiono poćwiartowane zwłoki mężczyzny. W toku śledztwa ustalono, że to gangster Tomasz S. O jego porwanie i zabicie oskarżono innego gangstera, Jacka W., który w 2006 roku został prawomocnie skazany na dożywocie.

Jednak kilka miesięcy temu do prokuratury zgłosił się inny przestępca, Wiesław S., twierdząc, że to on zabił. Co więcej – pokazał inne miejsce ukrycia zwłok. „Te informacje się potwierdziły. Znaleźliśmy zwłoki, a badania DNA i badania linii papilarnych wykazały, że to ciało Tomasza S.” – relacjonuje prokurator Arkadiusz Szwedowski, szef prokuratury rejonowej Olsztyn-Południe.

Śledczy zaznaczają przy tym, że celem dochodzenie będzie też sprawdzenie wiarygodności Wiesława S. „Istotna część jego zeznań się potwierdziła, ale część – nie” – zaznacza prokurator Szwedowski.

To wszystko nie oznacza automatycznie, że Jacek W. zostanie wypuszczony z więzienia. Teraz akta sprawy trafią do prokuratury okręgowej w Białymstoku, która przed laty prowadziła postępowanie w sprawie zabójstwa Tomasza S. „Przeanalizujemy je, a jeśli uznamy, że są podstawy do ponownego rozpatrzenia sprawy, skierujemy odpowiedni wniosek do prokuratury apelacyjnej. Kolejny etap to badanie akt przez sąd apelacyjny i to dopiero ten sąd ostatecznie zadecyduje, czy ponownie wszcząć śledztwo w tej sprawie” – informuje prokurator Adam Kozub, rzecznik prokuratury okręgowej w Białymstoku.

Śledczy zaznaczają też, że ewentualne cofnięcie wyroku dożywocia też nie musi oznaczać, że Jacek W. wyjdzie od razu z więzienia. Przypominają, że został skazany nie tylko za morderstwo, ale i za porwanie Tomasza S. A w poprzednich rozprawach sędziowie zwracali uwagę, że jest osobą „zdemoralizowaną i nie poddającą się resocjalizacji”. (apiedz/as)

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza:

00:00 / 00:00

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prokuratura, morderstwo
Do zderzenia pociągów brakowało zaledwie sto metrów

Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Północ wszczęła śledztwo w sprawie sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu kolejowym. Niewiele brakowało, żeby wczoraj wieczorem czołowo zderzyły się dwa pociągi. Chodzi o...

Zamknij
RadioOlsztynTV