Usunęli nerkę przez cztery otwory
Pomyślnie zakończyła się pionierska operacja nefrektomii laparoskopowej wykonana w olsztyńskim Szpitalu Miejskim. Zabieg trwał około trzech godzin. 66-letniej pacjentce lekarze usunęli nerkę przez cztery małe otwory w ciele.
Dzięki temu pani Kazimiera będzie mogła wrócić do domu już za trzy dni. To pierwszy tego typu zabieg na Warmii i Mazurach. Operacja była trudna, dlatego olsztyńskich lekarzy wspomagali pionierzy tego zabiegu z Bydgoszczy.
Zdaniem dr Zbigniewa Purpurowicza – koordynatora Oddziału Urologii Szpitala Miejskiego w Olsztynie, metoda ta jest lepsza dla pacjentów bo ogranicza cierpienie i umożliwia szybszy powrót do zdrowia.
mówi dr Zbigniew Purpurowicz:
W olsztyńskim Szpitalu Miejskim zabiegi laparoskopowe były już wykonywane na innych oddziałach chirurgicznych. Za dwa lata placówka będzie miała robota da Vinci, który umożliwi przeprowadzanie mikrochirurgii – zapowiedziała dyrektorka szpitala Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk.
mówi Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk:
Zabieg laparoskopowy po raz pierwszy w Polsce wykonał 17 lat temu dr Piotr Jarzemski, ordynator Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy. Jego zdaniem jest to metoda, która ma poprawić jakość życia pacjentów po zabiegu. Po klasycznej operacji pacjent dochodził do siebie nawet przez miesiąc. Dzięki laparoskopii czas rekonwalescencji skraca się nawet trzykrotnie. Nefrektomia laparoskopowa kosztuje – podobnie jak normalna operacja – około 5 tysięcy złotych. W całości refunduje ją NFZ.