Unikatowy Ursus U710 znów na chodzie dzięki studentom UWM
Olsztyńscy studenci zadbali o unikatowy zabytek polskiej techniki. Mowa o prototypowym ciągniku Ursus U710, nad którym pracują studenci Wydziału Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
To konstrukcja opracowana w latach 1968-1972, która nie weszła do seryjnej produkcji. – W Olsztynie znajduje się jeden z niewielu zachowanych do dzisiaj egzemplarzy – mówił opiekun koła naukowego Inżynierii Eksploatacji Pojazdów i Maszyn dr inż. Michał Janulin.
Tych prototypów dużo nie powstało. Jest to najprawdopodobniej prototyp pierwszej serii ciągników zunifikowanych tzw. U710. Charakteryzuje się on dość nietypową skrzynią biegów, a dokładnie tzw. wzmacniaczem momentu
– wyjaśniał naukowiec.
Wzmacniacz pozwalał na zmianę biegów pod obciążeniem. To rozwiązanie na przełomie lat 60. i 70. było zupełną nowością. Jednak na skutek decyzji politycznych nie uruchomiono wówczas seryjnej produkcji. Olsztyńscy studenci od jakiegoś czasu pracują nad przywróceniem pojazdu do pełnej sprawności.
Udało nam się sprawić, że on już jeździ. Zostały wymienione płyny ustrojowe, niektóre wycieki zahamowano. Został uzupełniony układ wspomagania kierownicy. Teraz czeka nas odbudowa instalacji elektrycznej
– wymieniał dr Michał Janulin.
Pojazd czeka jeszcze na nowy lakier. Więcej o pracy studentów nad ciągnikiem U710 mówiliśmy w piątkowej audycji Szerokości.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: W. Jermakow
Redakcja: Ł. Sadlak