Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warmińsko-Mazurskie dołącza do elitarnego grona. Chodzi o leczenie udaru mózgu

opis

Fot. D. Grzymska

Warmińsko-Mazurskie wśród elitarnego grona Regionów Angels. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane na całym świecie regionom, w których świadomość społeczna na temat udaru mózgu, opieka medyczna są udoskonalane, aby osiągnąć najlepsze wyniki leczenia pacjentów.

Inicjatywa Angels działa w Polsce od 2017 roku, wspierając placówki w podnoszeniu jakości leczenia udarów. Jej misją jest zmniejszenie globalnych skutków udaru poprzez edukację, koordynację działań służb medycznych i promowanie najlepszych standardów leczenia.

W urzędzie wojewódzkim odbyła się uroczystość, podczas której wręczono wyróżnienia Angels. Jakie kryteria trzeba było spełnić, mówiła o tym Gabriela Szkopek, koordynatorka towarzyszącej Angels kampanii FAST Heroes112.

W dużej mierze chodzi o pewien rejestr, w którym zdobywane są punkty za opiekę udarową. W momencie, kiedy zmniejsza się czas od momentu wejścia do szpitala do podania leku rozpuszczającego skrzep, to wtedy osiągnięty jest pewien pułap i zdobywane są pewne nagrody

– powiedziała Szkopek.

Uzyskanie tytułu Regionu Angels było możliwe dzięki spełnieniu szczegółowych kryteriów opracowanych przez Inicjatywę Angels we współpracy z Europejską Organizacją Udarową (ESO) i Europejską Organizacją Medycyny Ratunkowej (EUSEM). Wymagana była m.in. regularna kontrola jakości, skuteczne wdrożenie standardów postępowania z pacjentami z udarem, a także edukacja w zakresie objawów i reakcji na udar.

Jednym z nagrodzonych podmiotów jest Szpital Powiatowy w Bartoszycach. Dyrektorka Beata Deka podkreślała, że jest to zasługa wielu placówek medycznych.

Nagroda to przede wszystkim wynik współpracy kilku podmiotów – od największych ośrodków referencyjnych po nasz szpital w Bartoszycach. To wynik współpracy, wymiany wiedzy, doświadczeń, a także opisu szczegółowych procedur, które gwarantują bezpieczeństwo pacjenta w trakcie udzielania świadczeń i wysoką opiekę nad pacjentem udaroym

– przyznała.

Wyróżniona została także olsztyńska poliklinika.

Z inicjatywą Angels jesteśmy zaprzyjaźnieni już do 2017 roku, ale w 2020 roku zaczęliśmy wpisywać do rejestru wszystkie dane potrzebne do weryfikacji oraz udoskonalenia naszej pracy w oddziale, jeżeli chodzi o pacjentów w ostrej fazie udaru mózgu. Bardzo się staramy, żeby to było jak najszybciej i w momencie, kiedy zespół ratownictwa medycznego do nas dzwoni, to my już zbieramy podstawowe dane na temat chorego, żeby móc jak najszybciej przygotować się na przyjęcie tego pacjenta do szpitala i do oddziału

– powiedziała neurolog dr Wioletta Wojtyra-Michalak.

Wyróżniono także Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie, Bartoszycką Stację Pogotowia Ratunkowego i Wojewódzka Stację Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie.

Region Angels to tytuł przyznawany regionom, które stanowią wzór w zakresie organizacji opieki nad pacjentami z udarem mózgu. Na świecie jest obecnie zaledwie 27 takich regionów, a olsztyński spełnił wszystkie wymagania i dołączył do tego elitarnego grona.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00
opis

Fot. D. Grzymska

opis

Fot. D. Grzymska

opis

Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w szpital, wyróżnienia, udar mózgu, Region Angels, Inicjatywa Angels
opis
Olsztyn. Są wyniki badań pacjenta, u którego podejrzewano błonicę

W niedzielę (23 marca) mężczyzna z podejrzeniem zakażenia błonicą trafił do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. Jedno z badań pobranej od niego próbki wskazywało na podejrzenie...

Zamknij
opis
RadioOlsztynTV