Bartoszyce, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Czy uzdrowisko spod Górowa Iławeckiego doprowadzi gminę do bankructwa?
– Planujemy otworzyć uzdrowisko w najbliższych miesiącach — tak wójt Górowa Iławeckiego powiedział o zakładzie przyrodoleczniczym, który został wybudowany kilometr od granicy z Obwodem Królewieckim. Obiekt w Nowej Wsi Iławeckiej jest gotowy i w pełni wyposażony od końca ubiegłego roku.
3 razy było prowadzone postępowanie o udzielenie koncesji operatorowi zewnętrznemu, który miałby prowadzić obiekt, ale i wybudować niezbędne miejsca noclegowe. Jak przyznał wójt gminy Górowo Iławeckie Krzysztof Baran, póki co nie ma chętnych inwestorów.
Obiekt jest w pełni wyposażony, więc myślę, że to pójdzie w dobrą stronę. Najmniej efektywną opcją będzie administrowanie tym obiektem bezpośrednio przez gminę. Natomiast myślę, że nawet jeżeli my zaczniemy to robić, to w końcu pojawi się jakiś podmiot, czy to publiczny, czy prywatny, który zechce swoim doświadczeniem wesprzeć tę infrastrukturę
— przekazał.
Wójt przyznał również, że gminie nie grozi bankructwo. Na jeden z głównych problemów wskazał brak bazy hotelowej, ponieważ przy obecnej sytuacji geopolitycznej, nikt tam nie chce inwestować. Czy w takiej sytuacji gmina będzie zmuszona zwrócić dotację?
Jeżeli projekt nie zostanie właściwie rozliczony, to mamy możliwość zwrotu dotacji. Przy tych kwotach, o których rozmawiamy jest to z pewnością zagrożenie, natomiast nie widzę technicznie możliwości takiej, żeby tych wskaźników, które są de facto minimalne, nie wypracować przez ten okres 5 lat. Jest to scenariusz teoretycznie możliwy, natomiast jest to scenariusz, którego nie bierzemy pod uwagę
– wyjaśniał wójt.
Gmina planuje po otwarciu uzdrowiska na razie dowozić do niego kuracjuszy, m.in. z pobliskich szpitali w Górowie Iławeckim i Bartoszycach. Warunkami utrzymania trwałości projektu unijnego są zatrudnienie 14 osób i przyjęcie rocznie minimum 1 665 kuracjuszy przez 5 lat. To zdaniem wójta niewielkie wymogi, które uda się spełnić i uniknąć konieczności zwrotu ok. 40 mln zł dotacji.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Skrago
Redakcja: P. Jaguszewski