Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Podsumowano pierwszy dzień usuwania zatoru na rzece Balewce. W akcji pomocny okazał się dron

Krzysztof Kuriata – dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim. Fot. Mira Stankiewicz

Saperzy zakończyli pierwszy dzień akcji usuwania zatoru na rzece Balewce. Pracowali od rana pływając na amfibiach, ponieważ nie ma możliwości dotarcia z lądu do przeszkód.

Od rana żołnierze na amfibiach usuwali drzewa, konary i to co naniosła powódź na rzece Dzierzgoń, tej bardziej zanieczyszczonej. Jutro dokończą porządki w tym miejscu i zajmą się pływającą wyspą, która zatyka Balewkę

– wyjaśnia podpułkownik Mirosław Korotkiewicz, szef wojsk inżynieryjnych 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Saperzy mają swój własny sprzęt, przy pomocy którego usuwają przeszkody. Służą też pomocą strażakom ochotnikom i z Państwowej Straży Pożarnej. Obecnie w gotowości jest około 60 żołnierzy. Dziś byli także wzywani do gminy Gronowo Elbląskie, gdzie problem był z umacnianiem brzegów rzeki Fiszewki.

Lokalizację zatoru ułatwił dron, wykorzystywany wcześniej przy powodzi – wyjaśnia Krzysztof Kuriata – dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim.

00:00 / 00:00

Zdjęcia z drona są dostępne natychmiast do szybkiej analiz sytuacji. Posłużą też do tworzenia mapy powodziowej. Jednak teraz kluczowe dla bezpieczeństwa Żuław jest utrzymanie wałów – dodaje Stanisław Sołowiej z elbląskiego starostwa.

00:00 / 00:00

Spadek wód wciąż jest niewystarczający. Jezioro Druzo nadal przekracza stan alarmowy. W ciągu doby woda spadła o 6 centymetrów. Jutro od rana żołnierze wrócą do pracy.

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, powódź, dron, Krzysztof Kuriata
Żołnierze usuną zator blokujący odpływ wody z rzeki Balewki i Dzierzgoń

Zator rozciąga się  na około 300 metrach wąskiego kanału, saperzy przeprowadzili wstępny rekonesans. Operacja  usuwania naniesionych drzew, konarów i mułurozpocznie się w sobotę. Najbardziej zagrożone miejsce...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV