Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Orlen buduje dużą biometanownię na Mazurach. „Wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne kraju”

Fot. PAP/Tomasz Gzell

W województwie warmińsko-mazurskim powstanie pierwsza w Polsce ekologiczna biometanownia. Buduje ją PKN Orlen.

Pilotażowa instalacja prowadzona jest w Głąbowie. W biometanowni rocznie ma być produkowane ponad 7 milionów m3 biometanu, który następnie zostanie przekształcany w paliwo – bioLNG. PKN Orlen informuje, że taka ilość pozwala na przejechanie 22 milionów kilometrów pojazdem ciężarowym.

Szacowana wartość inwestycji to 180 milionów złotych. Do produkcji biometanu posłużą produkty uboczne z lokalnej produkcji rolnej.

Nowoczesne źródła energii to nasza przyszłość. Dlatego rozwijamy się w obszarze biometanowni, które zapewnią dostęp do stabilnych i przyjaznych środowisku źródeł energii. W ten sposób wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne kraju i konkurencyjność polskiej gospodarki

– powiedział podczas konferencji prasowej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Dodał, że poziom zaawansowania inwestycji to około 30 procent.

Oczekujemy, że zostanie ukończona i uruchomiona w II połowie 2024 roku

Szef Orlenu podkreślił, że w aktualizowanej strategii spółka bardzo mocno ujmie kwestie biogazowni i biometanowni. Inwestycja realizowana jest przez spółkę z Grupy ORLEN – ORLEN Południe. Spółka ta nabyła w ubiegłym roku rozpoczęty projekt budowy biogazowni rolniczej o mocy do 1 MWe.

Do tej pory PKN Orlen kupił trzy działające biogazownie. Planuje je przekształcić w nowoczesne biometanownie.

W Europie każdego roku powstaje lub jest przekształcanych około 50-100 biometanowni. Największe instalacje działają w Niemczech, Szwecji oraz we Włoszech. W tradycyjnych biogazowniach rolniczych produkowany jest biogaz o zawartości ok. 55 procent metanu. Po oczyszczeniu w specjalnych modułach, powstaje z niego biometan o zwartości około 98 procent metanu, co odpowiada parametrom gazu ziemnemu.

Autor: IAR
Redakcja: Ł. Sadlak / K. Ośko

Więcej w biogazownia, ryn, Orlen, Obajtek
Wypadek na DK59. Zderzyły się tam czołowo dwa samochody

Nie ma już utrudnień na drodze krajowej nr 59. Po południu w pobliżu Bachorzy między Rynem a Giżyckiem czołowo zderzyły się dwa auta osobowe. Nie było...

Zamknij
RadioOlsztynTV