Rok po śmierci Mirona Sycza
W Olsztynie odbyły się uroczystości upamiętniające Mirona Sycza – pedagoga, polityka i działacza społecznego, który przez całe życie angażował się w rozwój Warmii i Mazur oraz wspierał społeczność ukraińską w Polsce. W rocznicę jego odejścia w greckokatolickiej cerkwi katedralnej w Olsztynie odbyła się liturgia żałobna „za spokój jego duszy”.
Następnie na cmentarzu w Dywitach w miejscu spoczynku odprawiono rocznicowe nabożeństwo – panachidę z poświęceniem pomnika. Miron Sycz jest szczególnie ważną postacią dla mniejszości ukraińskiej w naszym regionie. Mieszkał w Górowie Iławeckim, gdzie był dyrektorem Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania.
Jako poseł był przewodniczącym sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych. To dzięki niemu w Olsztynie pojawiła się ulica Tarasa Szewczenki. Tworzył też inicjatywy wspierające Ukrainę w czasie pomarańczowej rewolucji i po rozpoczęciu rosyjskiej agresji.
Przypomnijmy, że od niedawna, na mocy uchwały sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, ukraińska szkoła w Górowie Iławeckim nosi imię Mirona Sycza. Oficjalne uroczystości nadania patrona odbędą się w czerwcu.
Miron Sycz zmarł 4 kwietnia 2024 roku w wieku 65 lat po walce z ciężką chorobą.
Posłuchaj relacji Grzegorza Spodarka
Autor: G. Spodarek
Redakcja: P. Jaguszewski