Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od początku wakacji na Warmii i Mazurach utonęło 15 osób

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Pixabay.com

Jak wynika z policyjnych statystyk, najczęstszą przyczyną utonięć jest przecenianie umiejętności pływackich i kąpiel po alkoholu.

Sierżant sztabowy Tomasz Markowski z warmińsko-mazurskiej policji powiedział, że w tym roku w regionie utonęło już 36 osób, z czego 15 od początku wakacji. Jak dodał, większość utonięć w sezonie letnim dotyczyło osób kąpiących się w jeziorach. Jednak wśród ofiar wody byli też żeglarze i wędkarze, którzy wypadli z łodzi.

Jedną z ostatnich akcji poszukiwawczych prowadzono od poniedziałku na jeziorze Mamry. Zaginął tam 34-letni żeglarz. W środę wieczorem odnaleziono ciało mężczyzny. Do czasu potwierdzenia tożsamości przez rodzinę policja nie przesądza czy jest to poszukiwany żeglarz.

Wśród osób, które zginęły w te wakacje na mazurskich jeziorach było dwoje nastolatków. Pod koniec lipca na strzeżonym kąpielisku w Orzyszu utonął 16-letni uczestnik kolonii. Do drugiego zdarzenia doszło w minioną sobotę na niestrzeżonym kąpielisku nad Mamrami. Kąpiąca się tam z koleżankami 16-latka zniknęła pod wodą. Po chwili została odnaleziona przez plażowiczów, którzy podjęli akcję reanimacyjną. Nastolatkę przetransportowano śmigłowcem do szpitala. Tam po kilku godzinach zmarła.

Według warmińsko-mazurskiej policji najczęstszą przyczyną tragedii nad wodą jest brak ostrożności i przecenienie swoich umiejętności pływackich, a także alkohol.

Policjanci apelują, aby korzystać ze strzeżonych kąpielisk pod okiem ratowników, nie wypływać zbyt daleko od brzegu, zwłaszcza po zmierzchu albo w niesprzyjających warunkach pogodowych. Przed wejściem do wody należy schładzać ciało, aby uniknąć wstrząsu termicznego.

W ubiegłym roku na Warmii i Mazurach utonęło 51 osób.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, policja, woda, jezioro, utonięcia
Szarżował autem i uderzył w latarnię. Groźny wypadek na ul. Krasickiego w Olsztynie [WIDEO]

Dwie pasażerki zostały przewiezione do szpitala, po tym jak 27-letni kierowca podczas zbyt szybkiej jazdy stracił panowanie nad autem, zjechał na prawą stronę jezdni i  ściął...

Zamknij
RadioOlsztynTV