Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Młoda Prawica broni olsztyńskich „szubienic”

Fot. Ł. Sadlak

Co dalej z pomnikiem wyzwolenia ziemi warmińsko-mazurskiej w Olsztynie, popularnie nazywanym „szubienicami”? Kontrowersyjne dzieło Ksawerego Dunikowskiego ponownie jest obiektem debaty.

Stowarzyszenie Młoda Prawica chce, by pomnika nie usuwać, a opatrzyć tablicą informacyjną, która wyjaśni, że nie jest wcale gloryfikacją Armii Czerwonej

– mówi Krzysztof Gołębiowski przewodniczący Młodej Prawicy na Warmii i Mazurach.

Jego zdaniem, Dunikowski wyraził w pomniku ironiczne, czy też prześmiewcze spojrzenie na Armię Czerwoną, umieszczając sierp i młot w miejscu mało widocznym i kreśląc sylwetki szeregowych żołnierzy, a nie wysokich rangą. Zauważa również, że stojąc za pomnikiem widzimy wieże kościoła pod wezwaniem NSPJ, co też miało być intencją autora pomnika.

Takiego spojrzenia na sprawę „szubienic” zupełnie nie rozumie dr hab. Karol Sacewicz z olsztyńskiej delegatury IPN, historyk z UWM. Uważa on, że wszystkie pomniki zawierające symbole związane z Armią Czerwoną powinny być bezwzględnie rozbierane i usuwane z przestrzeni publicznej.

Pomnik wyzwolenia ziemi warmińsko-mazurskiej został wpisany do rejestru zabytków, co sprawia, że nie podlega on zapisom ustawy dezubekizacyjnej. Ratusz szuka obecnie źródła finansowania przebudowy placu przed pomnikiem, a w trakcie przebudowy na pomniku umieszczona ma być tablica informacyjna.

Członkowie Stowarzyszenie Młoda Prawica. Fot. M. Kwiatkowska

Członkowie Stowarzyszenie Młoda Prawica. Fot. M. Kwiatkowska

 

Autor: A.Kwiatkowska
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pomnik, Armia Czerwona, szubienice
Jakie będą losy tzw. „Szubienic” ?

21 lutego, to rocznica postawienia Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej – pierwotna nazwa to Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej, potoczna to „Szubienice”- na Placu Xawerego Dunikowskiego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV