Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mieszkańcy Bisztynka nie ustają w walce z wiatrakami

Brama Lidzbarska w Bisztynku. Fot. Radio Olsztyn

Mieszkańcy kolejnych miejscowości na Warmii i Mazurach sprzeciwiają się budowie elektrowni wiatrowych.

Organizowane przez lokalnych społeczników konsultacje dziś odbędą się w Bisztynku. Sprawa ciągnie się od 2009 roku, kiedy powstało studium zagospodarowania przestrzennego gminy. Wówczas, bez zgody mieszkańców w dokumencie przewidziano tereny pod wiatraki.

Po licznych protestach, a także – jak tłumaczą mieszkańcy – w związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi Rada Gminy ostatecznie uchwaliła zapis, że w gminie Bisztynek nie przewiduje się budowy elektrowni wiatrowych. Jednak po wyborach, burmistrz zakomunikował że pojawili się nowi inwestorzy i trzeba wprowadzić kolejne zmiany, które pozwolą na postawianie w gminie elektrowni wiatrowych.

Mieszkańcy są zaniepokojeni, bo pod budowę farm wiatrowych przeznaczone zostały ogromne tereny a wokół nich strefy ochronne, które uniemożliwiają zabudowę. A to oznacza, że właściciele ziemi przez 30 lat nie będą mogli nią dysponować. (grab/bsc)

Relacja Kingi Grabowskiej:

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wiatraki
Chcą obronić Świętą Górę przed wiatrakami

Od ponad 2 lat mieszkańcy Lekit w gminie Jeziorany i lokalnego stowarzyszenia „Siedliska Warmińskie” sprzeciwiają się budowie elektrowni wiatrowych na Świętej Górze. Święta Góra to wyjątkowe...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV