Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Łączą macierzyństwo ze służbą. Coraz więcej kobiet zgłasza się do wojska

Fot. 4. W-M BOT

Ponad jedna czwarta (27%) żołnierzy służących w 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej to kobiety. Wiele z nich jest matkami, które dziś obchodzą swoje święto.

– Terytorialsi nie muszą wybierać między rodziną a służbą. Można ją pogodzić z normalnym życiem i wychowaniem dzieci – zapewnia kapral Izabela Mieczkowska.

Dowiedziałam się o ciąży. Myślałam, że zostanę wyrzucona. Okazało się, że na czas ciąży i 6 miesięcy po zostanę tylko zawieszona. Po tym czasie wróciłam do swojej kompanii. Fizycznie odbiegałam trochę od reszty, ale to była kwestia czasu, żeby w pełni wrócić do sił. Nie poddałam się, a nawet zgłosiłam się na kurs podoficerski. Po kursie zostałam kapralem.

00:00 / 00:00

Kapral Izabela Mieczkowska dodaje, że kobiety służące w wojsku uczą się także, jak ochronić swoich najbliższych – swoje dzieci. Jednocześnie w ten sposób, dają im najlepszą lekcję patriotyzmu.

Po tych 4 latach mogę z dumą stwierdzić, że rośnie nam kolejny żołnierz. Pola bardzo lubi przyjeżdżać na pikniki wojskowe.

00:00 / 00:00

Ustawa o obronie ojczyzny nie przewiduje dla kobiet obowiązkowej kwalifikacji ani służby wojskowej. W armii i w wojskach obrony terytorialnej kobiety mogą służyć dobrowolnie.

Autor: W. Chromy
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w wojsko, żołnierz, matka, dzień matki, wojska obrony terytorialnej
Żołnierze z Braniewa przygotowują się do misji na Łotwie

Do jutra w Braniewie trwają ćwiczenia wojskowe. Jak mówi dowódca trzynastej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa major Damian Krysztofiak ćwiczenia są na ostatnim etapie przygotowań. Żołnierze...

Zamknij
RadioOlsztynTV