Jak walczyć z przestępstwami gospodarczymi? O tym rozmawiali eksperci w Rynie
W Rynie rozpoczęła się dwudniowa, Międzynarodowa Konferencja Służb Publicznych „Razem na rzecz bezpieczeństwa ekonomicznego Polski”. Omawiane są problemy związane z identyfikacją, prognozowaniem i zwalczaniem przestępstw gospodarczych.
Spotkanie jest także okazją do rozmów o możliwości współpracy różnych służb w celu skuteczniejszego działania. W Polsce najbardziej rozpowszechnione tego typu przestępstwa to oszustwa podatkowe i defraudacje środków publicznych.
Pojawiają się bowiem, jak mówi podinspektor Ryszard Chudy z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie, coraz to nowe formy przestępstw ekonomicznych:
Statystyki pokazują, że skala tego rodzaju przestępstw w Polsce zmniejsza się, mówi naczelnik wydziału d/s przestępczości finansowo-skarbowej prokuratury regionalnej w Gdańsku, Paweł Kołodziejski:
Skala tych przestępstw jednak się zmniejsza. Wynika to m. in. z zaostrzenia przepisów. W konferencji biorą udział eksperci z policji, ABW, prokuratur a także z wyższych uczelni zajmujących się tą tematyką.
Wśród gości są także specjaliści z Wielkiej Brytanii, Włoch i Niemiec.
Autor: M. Borsiak
Redakcja: A. Dybcio