Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Były szef wywiadu krytykuje raport ws. więzień CIA

Zbigniew Siemiątkowski – były szef Agencji Wywiadu

Zbigniew Siemiątkowski zapewnia, że informacje przytoczone w raporcie amerykańskiego Senatu w sprawie CIA są mu kompletnie nieznane.

Byłemu szefowi Agencji Wywiadu postawiono zarzuty za udział w organizowaniu w Polsce więzień CIA w latach 2002-2003. Zbigniew Siemiątkowski uważa, że publikacja raportu była błędem.

Zbigniew Siemiątkowski nie ma sobie, w tej sprawie, nic do zarzucenia.

Były szef wywiadu dodaje, że w latach 2002-2005 podejmowano różnorodne działania w ramach współpracy z amerykańskim wywiadem aby dziś mieć moralne prawo, by domagać się pomocy od naszych sojuszników.

Raport senackiej komisji stwierdza, że CIA okłamywała Amerykanów w sprawie brutalnych metod przesłuchań więźniów z Al-Kaidy. W 500-stronicowym dokumencie komisja stwierdziła, że służby przeprowadzały brutalne przesłuchania, a w ich trakcie stosowano podtapianie, policzkowanie, wystawiano więźniów na niską temperaturę i nie pozwalano im spać.

Nie ma jednak informacji, aby w dokumencie padała nazwa Polski lub Starych Kiejkut na Warmii i Mazurach – gdzie według mediów i obrońców praw człowieka – miało istnieć jedno z tajnych więzień CIA. (iar/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w CIA, Stare Kiejkuty, tajne więzienia
Polska rozważa odwołanie się od wyroku ws. więzień CIA

Polska rozważa możliwość odwołania się od wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie domniemanych więzień CIA w Starych Kiejkutach koło Szczytna. Wiceminister spraw zagranicznych Artur Nowak-Far...

Zamknij
RadioOlsztynTV