Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polska rozważa odwołanie się od wyroku ws. więzień CIA

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu

Polska rozważa możliwość odwołania się od wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie domniemanych więzień CIA w Starych Kiejkutach koło Szczytna.

Wiceminister spraw zagranicznych Artur Nowak-Far przedstawił w Senacie raport z wykonania wyroków Trybunału w Strasburgu. Jedno z pytań dotyczyło odwołania się Polski od tego wyroku. Artur Nowak-Far powiedział, że Polska – po uprawomocnieniu się wyroku – wypłaci zasądzone odszkodowania i rozważy zmianę prawa. Dodał, że ewentualne odwołanie będzie dotyczyło wyłącznie kwestii zabezpieczenia przez Trybunał tajnych materiałów stanowiących tajemnice państwową:

00:00 / 00:00

W lipcu tego roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że polskie śledztwo w sprawie więzień CIA było przewlekłe i nieefektywne oraz, że Polska naruszyła zakaz tortur i nieludzkiego traktowania.

Trybunał rozpatrywał sprawę z powództwa Palestyńczyka Abu Zubajdy i Saudyjczyka Abd al-Rahim al-Nashiria, którzy mieli być przetrzymywani i torturowani w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach koło Szczytna.

Polska ma czas na odwołanie się od wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka do 24 października tego roku. (iar/kan/bsc)

Za ogrodzeniem jest szkoła wywiadu w Starych Kiejkutach, gdzie miało się mieścić tajne więzienie CIA. Fot. RO

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szczytno, CIA, odwołanie, saudyjczyk, Stare Kiejkuty, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Na strzelnicy szkoły policyjnej przekroczono normy ołowiu

Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie ma problem ze strzelnicą. Od kilku miesięcy studenci nie mogą z niej korzystać. Wszystko przez przepisy dotyczące stężenia oparów ołowiu. „W...

Zamknij
RadioOlsztynTV