Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Amerykański wywiad odtajnił dokumenty o Elblągu – ZOBACZ

Dawne zakłady Ferdinanda Gottloba Schichaua. Fot. K. Szafryński

Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) ujawniła co w latach 50. ubiegłego wieku interesowało amerykański wywiad na terenie Elbląga i w okolicy.

Dokumenty dotyczyły przemysłu ciężkiego, ruchu statków, planów budowy kanału żeglugowego na Zalew Wiślany, linii kolejowych i wojska. W połowie XX wieku Elbląg był dużym ośrodkiem przemysłowym w strategicznym miejscu blisko nowej granicy z ZSRR. Teraz archiwa z elbląskim materiałami z okresu ”zimnej wojny” zostały otwarte. Ich zasoby budzą ciekawość, przede wszystkim historyków.

– Dokumenty nie są już tajne, można z nich korzystać dla poszerzenia wiedzy o współczesnej historii. Są one w języku angielskim. Dobrze , gdyby ktoś przetłumaczył je na polski – uważa Marcin Lachowski, historyk amator, który upublicznił link do archiwum. Miasto miało i ma położenie strategiczne, stąd zainteresowanie agencji. – Elbląg był dużym ośrodkiem, dlatego Amerykanie mieli się czym interesować – dodaje historyk Tomasz Gliniecki. Dokumentami w celach naukowych zainteresowało się elbląskie muzeum i przewodnicy PTTK. Być może powstanie trasa szlakiem szpiegów w Elblągu.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

 * Wpisz hasło „elblag” i ZOBACZ dokumenty *

SHIPYARD AT ELBLAG – przykładowy dokument CIA nt. stoczni w Elblągu

GENERAL SWIERCZEWSKI MECHANICAL WORKS IN ELBLAG – Zakłady Mechaniczne im. gen. Świerczewskiego

(mst/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, wywiad, CIA, usa, dokumenty, Amerykanie
Na sankach za tramwajem, czyli ekstremalny kulig w Elblągu

Nietypowy kulig urządził sobie młody mieszkaniec Elbląga, który przyczepił sanki do miejskiego tramwaju. Nagranie trafiło do sieci. Teraz młody mężczyzna jest poszukiwany przez policję. Podkomisarz Krzysztof...

Zamknij
RadioOlsztynTV