Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warmia i Mazury: gazu łupkowego jest mniej niż sądzono

Warmińsko-mazurski urząd marszałkowski zlikwidował funkcję pełnomocnika marszałka do spraw gazu łupkowego.

Odwierty w Rogitach na terenie gminy Braniewo. Fot. gminabraniewo.pl

Firmy poszukujące gazu łupkowego na Warmii i Mazurach ograniczają swoją działalność po bumie, który rozpoczął się w roku 2010. W regionie w tej branży nic się teraz nie dzieje.

Posłuchaj relacji Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

Prace związane z poszukiwaniem ropy łupkowej prowadzone są m.in. w Rogitach. Fot. gminabraniewo.pl

Jak poinformował Radio Olsztyn dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Warszawie Piotr Bukalski tej pory na terenie Warmii i Mazur dokonano pięć odwiertów. Trzy z nich zlikwidowano, a w dwóch przypadkach trwają analizują pobranych próbek.

W ocenie geologa wojewódzkiego Jana Szymborskiego ilość gazu w regionie okazała się mniejsza od prognozowanych bilonów metrów sześciennych. Uważa on, że gazu z łupków można wydobyć jedynie w ilościach zaspokajających potrzeby województwa.

Poszukiwania gazu łupkowego w Rogitach

Gazu łupkowego szukano w Rogitach koło Braniewa, w Rodelach koło Kętrzyna i w Babiaku oraz Mingajnach niedaleko Lidzbarka Warmińskiego. Na Warmii i Mazurach pozwolenie na poszukiwanie gazu łupkowego otrzymało 7 firm, są to głównie spółki córki dużych koncernów paliwowych. Zdaniem rozmówców Radia Olsztyn wydobycie gazu blokują niskie ceny ropy, polskie przepisy i niechęć lokalnych społeczeństw.

Poszukiwania gazu łupkowego w Rogitach

(kkasz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gaz łupkowy
Zakończono cykl konferencji o gazie łupkowym

Po roku kończy się program informacyjno-edukacyjny pod hasłem Razem o łupkach. Był on prowadzony w trzech województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim, a dokładniej w powiatach elbląskim...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV