Za dążenie do wolnej Polski byli skazywani nawet na dożywocie. W Olsztynie upamiętniono organizację „ISKRA”
W Olsztynie odbyły się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej Harcerską Organizację Podziemną „ISKRA”.
To hołd członkom i współpracownikom tej organizacji antykomunistycznej, która działała w Olsztynie od sierpnia 1949 roku do lutego 1950 roku. „Iskra” składała się z harcerzy i młodzieży z olsztyńskich szkół. Wielu z nich zostało aresztowanych przez Urząd Bezpieczeństwa i za swoje dążenie do wolnej Polski skazanych przez komunistyczny sąd na kary więzienia od roku do dożywocia.
Tablica poświęcona Iskrze znajduje się w olsztyńskiej Szkole Podstawowej nr 13 – podkreśla Małgorzata Siergiej, wicedyrektor szkoły, a jednocześnie członkini naczelnictwa Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
„Pamięć narodu to również pamięć o niepokornej młodzieży, to też historia polskiego harcerstwa” – mówił podczas uroczystości prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.
W czasach komunistycznych, w tych najczarniejszych latach, w latach 40-tych i 50-tych, gdy nie było miejsca na wolną i niepodległą Polskę, polska młodzież nie pogodziła się z niewolą. Tutaj w Olsztynie kilkudziesięciu młodych ludzi zawiązało Harcerską Organizację Podziemną, która była sprzeciwem wobec niewoli i sowietyzacji Polski
– podkreślał Szarek.
Harcerzy z organizacji podziemnej oraz Wiesława Kazberuka – założyciela Iskry pamięta 87-letni Lech Dobradin z Komendy Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP.
Rozmawiałem wczoraj z Wiesiem Kazberukiem. On mieszka od lat w Kanadzie. Kazał wszystkich pozdrowić i podziękować za pamięć
– relacjonował druh Dobradin.
Wiesław Kazberuk wyszedł na wolność po 1956-tym roku. Podczas przesłuchań w olsztyńskim UB stracił wszystkie zęby. Miał też połamane żebra.
Posłuchaj relacji w audycji Bliższe spotkania
Posłuchaj relacji Anny Minkiewicz-Zaremby
Autor: A. Minkiewicz-Zaremba
Redakcja: A. Dybcio