Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jadąc na Syberię byli dziećmi. W Olsztynie odbyła się promocja filmu dokumentującego losy Sybiraków

Fot. Michał Ostapiuk

Zbrodniczy system widział w nich wrogów Związku Radzieckiego. Z ich relacji powstał film dokumentalny.

Dokument, zatytułowany „Przeżyć Sybir”, przygotował białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Promocja filmu odbyła się w Olsztynie. Na całość składają się relacje 14 osób, mieszkańców okolic Łomży. Dziś są to jedne z ostatnich świadectw tragicznej historii Polaków z ziem, zagarniętych przez Związek Sowiecki w 1939 roku.

Ich losy postanowiła zarejestrować Magdalena Wasik, nauczycielka z Nowogrodu koło Łomży. Z propozycją zwróciła się do białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Współautorka filmu, Madalena Dzienis-Todorczuk z IPN w Białymstoku mówi, że film został tak skonstruowany, aby można go wykorzystać w częściach np. na lekcjach historii. Są do niego dołączone również zadania i ćwiczenia edukacyjne.

Film „Przeżyć Sybir” został zaprezentowany w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Jego projekcja wiąże się z przypadającą w lutym 80. rocznicą pierwszej masowej deportacji Polaków na Syberię. Dokument obejrzeli  m.in. uczniowie szkół podstawowych ze Świętajna, Kolna i Olsztyna.

Posłuchaj relacji Mirosława Sochackiego

Fot. Michał Ostapiuk

Fot. Michał Ostapiuk

 

Autor: M.Sochacki
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, historia, Olsztyn, IPN, Syberia, zesłanie
Wykluczenie komunikacyjne i amerykańskie doświadczenia transportowe. Jeden z gości audycji był taksówkarzem w USA

Jeden na jednego, czyli słowne starcie przedstawiciela partii rządzącej z przedstawicielem opozycji. Z zaproszenia Andrzeja Piedziewicza skorzystali: Konrad Sajkowski - Konfederacja - Wolność Dariusz Rudnik -...

Zamknij
RadioOlsztynTV