100 lat bezpieczeństwa zdrowotnego policjantek
100 lat temu przyjęto pierwszą kobietę do służby w policji – z tej okazji w szpitalu MSWiA w Olsztynie odbyła się konferencja poświęcona profilaktyce zdrowotnej funkcjonariuszek. W polskiej policji służy ponad 20 tysięcy kobiet, co stanowi około 21% ogółu funkcjonariuszy.
Insp. Jarosław Brzozowski, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Olsztynie podkreślał, że rola kobiet w policji jest znacząca.
Stałyście się filarem tej firmy, ale praca jest pracą, natomiast my musimy zadbać też o zdrowie, a wiecie, z czym się spotykamy w naszym zawodzie. To jest stres, to jest ryzyko fizyczne, to są różnego rodzaju sytuacje naprawdę stresogenne, a my musimy zdiagnozować sygnał, który wysyła nasze ciało, aby odpowiednio zareagować
– zaznaczał.
Joanna Ratajczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie przekonywała, że każdy funkcjonariusz musi obligatoryjnie przejść podstawowe badania, ale warto również korzystać z niestandardowych usług medycznych.
W dzisiejszych czasach jesteśmy bardzo zabiegani, nie mamy czasu, żeby iść na morfologię, czy zbadać się u kardiologa, czy sprawdzić ciśnienie. Nawet takie podstawowe badania, które niekiedy pomagają w dalszej diagnostyce
– powiedziała.
Jednym z tematów spotkania była profilaktyka raka piersi, a dr Adam Zdaniukiewicz z Centrum Onkologii szpitala MSWiA w Olsztynie przekonywał, że wcześnie wykryty rak piersi może być całkowicie wyleczony.
Około 600 nowych przypadków mamy rocznie raka piersi w województwie warmińsko-mazurskim. Ryzyko zachorowania jest wysokie, bo dotyka co ósmą kobietę. 8 na 10 kobiet z rakiem piersi zostanie wyleczonych, to jest bardzo dobry wynik w onkologii
– przekazał.
Agnieszka Kowalska ze szpitala MSWiA w Olsztynie zwracała uwagę na to, że placówka jest naturalnie związana z zawodem policjanta.
Współdziałamy ze społecznością lokalną, ze służbami mundurowymi szczególnie, no i jest okazja — 100-lecie kobiet w policji — więc jest możliwość spotkania się właśnie u nas w szpitalu, bo propagujemy zdrowy styl życia i zależy nam na tym, żeby zachęcać do promowania zdrowego stylu życia, do profilaktyki i stąd ta akcja
– powiedziała
Konferencję zorganizowano w związku z setną rocznicą przyjęcia pierwszej kobiety do tej formacji. Podczas konferencji można było m.in. zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: D. Grzymska
Redakcja: P. Jaguszewski