Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
W Olsztynie uczczono pamięć ofiar zbrodni w Kortowie
Na terenie starej części dzisiejszego miasteczka uniwersyteckiego w Olsztynie funkcjonował szpital psychiatryczny. Powstał pod koniec XIX wieku.
W czasie II wojny światowej na jego pensjonariuszach przeprowadzano pseudonaukowe eksperymenty, część wymordowano lub wysłano do obozów zagłady. 80 lat temu, gdy w styczniu 1945 roku do Olsztyna weszła Armia Czerwona, jej żołnierze zabili personel i pozostałych pacjentów. Organizatorzy marszu podkreślają, że ta historia wymaga upamiętnienia i przypominania.
Żeby pamiętać nie tylko o naszych bliskich, o naszych rodzinnych historiach, ale także o losach ludzi, którzy byli związani z Olsztynem, z Warmią i Mazurami. Myślę, że do dziś nie wszyscy zdają sobie sprawę, że Kortowo to nie tylko piękny, atrakcyjny campus uniwersytecki, ale też miejsce, które ma również swoją tragiczną historię
– mówiła Kornelia Kurowska ze stowarzyszenia Borussia, które było współorganizatorem wydarzenia.
W czasie przemarszu odczytano nazwiska ponad 500 znanych ofiar zbrodni w dawnym Kortau. Na czele pochodu niesiono zaś białą flagę z czerwonym krzyżem.
Właśnie 80 lat temu ta flaga została całkowicie podeptana przez wojska sowieckie, które wkroczyły do Kortau oznaczonego czerwonym krzyżem i zamordowały pacjentów, a także pacjentów rezerwowego lazaretu wojennego – kalekich żołnierzy Wehrmachtu, ale także upamiętniamy ewakuowanych, którzy zaginęli i do dzisiaj nie mamy po nich żadnego śladu
– podkreślał współorganizator wydarzenia Michał Woźnica.
W marszu pamięci wzięło udział kilkadziesiąt osób. Odbyła się też ekumeniczna modlitwa.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski