Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -5 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Z wizytą u weterana. „W czasie PRL żołnierze AK byli zapomniani i eliminowani z życia, dziś jesteśmy fetowani”

W wizytą u majora Ireneusza Hurynowicza ps. Góra. Fot. M.Lewiński

Do mieszkającego w Olsztynie żołnierza VI Wileńskiej Brygady AK majora Ireneusza Hurynowicza pseudonim „Góra” przyszli w odwiedziny przedstawiciele wojewody i Forum Młodych PiS. Wręczyli weteranowi świąteczne upominki.

Ireneusz Hurynowicz wstąpił do antyniemieckiej organizacji konspiracyjnej w 1943 roku. Miał wtedy 17 lat. Później służył w VI Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej, która w lipcu 1944 roku brała udział w bitwie o Wilno. Na tzw. „odcinkach zewnętrznych” atakowała linie komunikacyjne i pojedyncze oddziały Wehrmachtu. Dowódcą kompanii, w której służył mjr Hurynowicz był porucznik Stefanowicz, ps. „Strach”.

Ireneusz Hurynowicz ma 93 lata. W rozmowie ze swoimi gośćmi podkreślał, że w czasie PRL żołnierze Armii Krajowej byli zapomniani.

Byliśmy zaplutymi karłami reakcji, niszczonymi wszelkimi sposobami, dosłownie eliminowani z życia. Później, po 1989 roku byliśmy tolerowani. Teraz, muszę przyznać, że jesteśmy fetowani.

Z zamiłowania Ireneusz Hurynowicz jest żeglarzem. Na jachtach morskich pływał jeszcze gdy miał 87 lat. Jako 80-latek dopłynął natomiast na Islandię i dalej na Grenlandię. Dlatego, wraz z małżonką, został zaproszony na rejs po jeziorze Kalwa w okolicach Pasymia.
Zasłużonemu żołnierzowi AK świąteczne upominki wręczył asystent wojewody warmińsko-mazurskiego Mateusz Szkaradziński. Zaproszenie na rejs przekazał natomiast Maciej Rokus z Grupy Specjalnej Płetwonurków RP.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

W wizytą u majora Ireneusza Hurynowicza ps. Góra. Fot. M.Lewiński

 

Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojna, żołnierz, weteran, AK, Armia Krajowa, VI Wileńska Brygada AK
Przez prawie rok fotografował żołnierzy Armii Krajowej. W olsztyńskim zamku pokaże wystawę „Wierni”

"Wierni" - tak zatytułowana jest wystawa, która w czwartek zostanie otwarta w olsztyńskim zamku. My już dziś poznaliśmy szczegóły. Fotograf Jakub Obarek przez nieomal rok fotografował...

Zamknij
RadioOlsztynTV